İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Yunanistan, Mültecileri Kurtaran Yardım Görevlilerini Yargılayacak

Anasayfa

Haberler

Yunanistan, Mültecileri Kurtaran Yardım Görevlilerini Yargılayacak

Yunanistan, Mültecileri Kurtaran  Yardım Görevlilerini Yargılayacak

Yunanistan, Mültecileri Kurtaran Yardım Görevlilerini Yargılayacak

Suriyeli mülteci Sarah Mardini'nin de aralarında bulunduğu 24 yardım görevlisi, göçmenlerin ülkeye girişine yardım etme suçundan Yunanistan'da yargılanacak.

2018 yılında Suriyeli Sarah ve arkadaşları 2018’de Yunanistan’da casusluk suçlamalarıyla tutuklandı. Fakat sadece, Midilli adasına gelen göçmenleri boğulmaktan kurtarmaya çalışıyorlardı. Hatta bu çabaları Netflix’de yayınlanan “The Swimmers” filmine de ilham olmuştu. Mahkemeye çıktıklarında ise belgeler yetersizdi ve Yunanistan sanıkların tercüman kullanmasına izin vermemişti.

Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler de davaya tepki göstermişti. Bu yüzden Sarah ve 23 arkadaşına yöneltilen casusluk suçlamaları düşürüldü. Ancak göçmenlerin ülkeye girişine yardım etme, evrakta sahtecilik, kara para aklama ve dolandırıcılık gibi suçlamalar devam ediyor.

Çünkü Yunanistan Avrupa’nın en ölümcül deniz yollarından birinde boğulma tehlikesiyle karşı karşıya olan insanlara yardım etmeyi suç olarak kabul ediyor.Haber videosu için tıklayınızKaynak: TVNET