İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Yunanistan'da 18 yaşındaki mülteci üniversite sınavından menedildi

Anasayfa

Haberler

Yunanistan'da 18 yaşındaki mülteci üniversite sınavından menedildi

Yunanistan'da 18 yaşındaki mülteci üniversite sınavından menedildi

Yunanistan'da 18 yaşındaki Sazeb, 'lise not ortalamasının' düşük olduğu ileri sürülerek üniversite sınavından menedildi. Sazeb, "Buraya çok uzaklardan daha iyi bir gelecek umuduyla geldim" dedi.

“Buraya çok uzaklardan daha iyi bir gelecek umuduyla geldim. Bu nedenle çok zor şartlarda, çok çalıştım. Yunanca öğrendim. Yoğun çabalar neticesinde üç yıl içerisinde okulumdan mezun oldum. Tek istediğim bir üniversiteye girip, tarım işçiliğinden başka bir meslek sahibi olmak ve anneyle babamı gururlandırmaktı”.

Bu mesaj, daha güzel bir gelecek için Yunanistan’a yerleşen 18 yaşındaki Sazeb’e ait. Geçtiğimiz günlerde üniversiteye giriş sınavından menedilen genç mülteci, yukarıdaki satırların yer aldığı bir mektupla lisedeki hocasına sesleniyor. Sazeb not ortalamasının yükseltilmesi ve üniversite umudunun sürmesi için gerek hocasından gerekse de Yunanistanlı yetkililerden yardım talep ediyor.

Sazeb, geçtiğimiz günlerde Yunanistan üniversitelerine giriş sınavının ilk ayağında, ‘Modern Helence’ dersi sorularını sınav salonunda yanıtlarken yetkililer tarafından kritik sınavdan ‘lise not ortalaması düşük’ gerekçesiyle menedildi. Sazeb’in sınav salonundan çıkarıldığı süreçte, Almanya’daki yakınlarıyla bir araya gelmenin planlarını yapan bir grup mülteci Yunanistan makamlarının işgüzarlığına ve ataletsizliğine takıldı.

Yunanistan merkezli sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partileri, Sazeb’in ve diğer mültecilerin başına gelenleri muhafazakâr Yeni Demokrasi iktidarının mülteci meselesindeki tutumunu katılaştırmasıyla ilişkilendiriyor.

'EŞİT EĞİTİM HAKKI ELİNDEN ALINIYOR'

Yunanistan’da insan hakları meselelerini yakından takip eden ender basın organlarından bir tanesi olan Efimerida ton Syntakton, Sazeb’in başına gelenleri geçtiğimiz günlerde okuyucularıyla paylaştı. Söz konusu habere göre, Sazeb iki yıl önce tek başına Yunanistan’a ulaştı ve iltica talebinde bulundu. İltica talebiyle beraber Sazeb, Selanik’te ‘Arsis’ isimli sivil toplum kuruluşunun himayesindeki bir mülteci kampına yerleşti ve bir meslek lisesinde eğitim görmeye başladı.

Liseden mezun olma aşamasına gelen Sazeb, geçtiğimiz günlerde üniversite giriş sınavına katıldı. Sazeb’in giriş sınavındaki ilk zorlu etabı ‘Modern Helence’ dersiydi. Sazeb diğer üniversite adayları gibi söz konusu dersle ilgili soruları yanıtlamaya başladıktan kısa bir süre sonra kötü bir sürprizle karşı karşıya kaldı. Efimerida ton Syntakton gazetesinin aktardığına göre, sınav salonundaki yetkililer Sazeb’in sınav kağıdına el koydu ve kendisine üniversiteye giriş sınavından menedildiği söyledi. Merkez Makedonya Eğitim Müdürü’nün onayıyla alınan soz konusu karara göre Sazeb, liseden mezun olmadan önce bir laboratuvar dersinde başarısız oldu ve bu nedenle üniversiteye giriş sınavına katılma hakkına sahip değil.

Sazeb’i Yunanistan’da eğitimini destekleyen Arsis ile beraber bir grup Yunanistanlı aktivist ve hukukçu, genç insanın başına gelenleri Yunanistan gündemine taşımak için kolları sıvadı. Arsis, konuyla ilgili olarak eşit eğitim hakkının çiğnendiğine işaret ediyor.

Kaynak:Gazete Duvar