İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Yunanistan, AB’den Göç Konusunda Daha Fazla Mali Yardım İstedi

Anasayfa

Haberler

Yunanistan, AB’den Göç Konusunda Daha Fazla Mali Yardım İstedi

Yunanistan, AB’den Göç Konusunda Daha Fazla Mali Yardım İstedi

Yunanistan, AB’den Göç Konusunda Daha Fazla Mali Yardım İstedi


Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığı çağrıda göç konusunda kendisine daha fazla mali yardım ve lojistik destek yapılmasını istedi.

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, Atina’da AB ülkeleri ile İngiltere ve İsviçre’nin büyükelçileriyle bir araya geldi. AB’den ilave mali yardım ve lojistik destek talebinde bulunan Yunan Bakan, Yunanistan’ın sınırının aynı zamanda AB’nin de dış sınırı olduğu görüşünü dile getirdi.

 


Kaçak göçle mücadelede ortaya çıkan ağır yükün üye ülkeler tarafından paylaşılmasını isteyen Yunan bakan, “AB’nin ortak sınırlarının korunması için bütün üye ülkelerin desteğine ihtiyaç var. Üye devletlerarasında dayanışma ve adil bir görev paylaşımı olmalı. Yakın koordinasyon sağlanması şart.” ifadesini kullandı.


Frontex, Yunanistan'da daha fazla çalışan istihdam edecek

Kaçak göçle mücadelede alınan önlemlerle ilgili bilgi veren Yunan bakan, AB’nin dış sınırları koruma ajansı Frontex’in Yunanistan’da 400 görevli daha istihdam edeceğini, bunlardan 250’sinin şubat ayında göreve başlayacağını duyurdu. Frontex, şu anda Yunanistan’da sınır korunmasına destek için bin 800 çalışanı bulunuyor.

Avrupa Parlamentosu ihlal ve usulsüzlükler nedeniyle Frontex bütçesini onaylamadı

Yunanistan’ın verdiği bilgilere göre Atina, 2022 yılında 260 bine yakın göçmenin yasa dışı bir şekilde AB sınırından içeri girmesini engellerken, bin 500 insan kaçakçısını tutukladı. Yunanistan, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde denizden gelen kaçak göçmenlere yönelik “geri itme” uyguladığı gerekçesiyle AB ülkelerinin ve sivil toplum örgütlerinin sert eleştirilerine hedef oluyor.

Türkiye sınırına çekilen tel örgü uzatılıyor

Yunanistan, kaçak göçmenlerin İngiltere, Fransa ve Almanya’ya gitmek istediğini gerekçe göstererek, bu ülkelerin Atina’ya daha fazla maddi destek sağlaması gerektiğini savunuyor. Frontex verilerine göre, AB'ye yasa dışı göç 2022'de yüzde 86 arttı.

Meriç Nehri kıyısında Türkiye ile ortak sınırına şu ana kadar 5 metre yüksekliğinde 27 kilometre tel örgü ören Yunanistan, bunu ilk etapta 35 kilometre daha uzatmayı hedefliyor. Atina, nihai olarak 192 kilometre uzunluğundaki ortak sınırın tamamını tel örgüyle çevirmek istiyor.Kaynak: Euronews