İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Yemen'de facia!! 300 göçmenin hayatından endişe ediliyor!

Anasayfa

Haberler

Yemen'de facia!! 300 göçmenin hayatından endişe ediliyor!

Yemen'de facia!! 300 göçmenin hayatından endişe ediliyor!

Birleşmiş Milletler, "Yemen açıklarında batan göçmen teknesinde en az 300 kişinin yaşamını yitirdiğinden endişe ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in Yemen'deki en üst düzey yetkilisi David Gressly, gemileri alabora olduğunda 300 kadar Yemenli göçmenin ölmüş olabileceğini söyledi, ancak olayla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi. Gressly'in bu açıklaması Yemen'in Kızıldeniz kıyısındaki Ras al-Arah'da bir dizi ceset görüldüğünün bildirmesinden bir hafta sonra geldi.

Bölgedeki bir yetkili ise, şüpheli bir göçmen teknesinin Al-Mokha sahilinin yaklaşık 18 deniz mili açıklarında battığını söyledi.

Afrika Boynuzu'ndan Yemen göçmen kaçakçılığıyla sıklıkla gündeme gelen bölgelerden biri olduğu kayda geçiyor. 

Göçmenler Yemen'den Nereye Ulaşmak İstiyor?

Ras al-Ara, Yemen ve Cibuti'yi ayıran ve Kızıldeniz'i Körfez'e bağlayan 20 km genişliğindeki (12 mil) bir su yolu olan Bab al-Mandab boğazının hemen doğusundaki insan kaçakçıları tarafından kullanılan bir sahil şerididir. 

Son yıllarda, Afrika Boynuzu'ndan -çoğu Etiyopyalı ve Somalili- yüzbinlerce göçmen, komşu Suudi Arabistan'a ulaşmak için su yolu üzerinden Yemen'e geçmeye çalışıyor. 

Kaçakçıların teknelerinin çoğu aşırı kalabalık ve denize açılmaya elverişli olmaması yolculuğu daha da tehlikeli hale getiriyor. Nisan ayında, Yemen'den Cibuti'ye giden insan kaçakçıları tarafından kullanılan bir teknenin alabora olması sonucu en az 44 göçmen hayatını kaybetmişti.