İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Üsküdar'da "Dünya Mülteciler Günü" konseri gerçekleştirildi | SonDakika.com'dayız

Anasayfa

Basında Biz

Üsküdar'da "Dünya Mülteciler Günü" konseri gerçekleştirildi | SonDakika.com'dayız

Üsküdar'da

Üsküdar'da "Dünya Mülteciler Günü" konseri gerçekleştirildi


"Dünya Mülteciler Günü" konseri, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Üsküdar Belediyesinin ev sahipliğinde Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı."Dünya Mülteciler Günü" konseri, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Üsküdar Belediyesinin ev sahipliğinde Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen konsere, Kanada, Fransa, Doğu Türkistan, Tunus, Fas, Filistin, Lübnan, Ürdün, Yemen, İran, Suriye ve Türkiye'den birçok sanatçı katıldı.

Konserin başlangıcında konuşan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Abdullah Resul Demir, konserin herkese bir moral ve motivasyon olması temennisinde bulunarak, etkinliğe katkı sunanlara teşekkür etti.

Demir, "Umarım göçmenleri buradan göndermek isteyenlere bir ses oluruz. Birlikte aynı şarkıyı alkışlarız. Dünya Mülteciler Günü'nüz kutlu olsun. Umarım herkes için eğlenceli bir gün olur." ifadelerini kullandı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Dünyada çok yoğun bir hareketliliğin olduğu bu yıllarda siz kıymetli misafirlerimiz, kıymetli dostlarımıza ev sahipliği yapmanın çok anlamlı olduğuna inanıyorum. Dünyanın düzenini bozan bazı gelişmiş ülkeler, insanların huzurlarını da bozdular. Ne yazık ki insanlar ailelerini, çocuklarını daha güvenli yerlere ulaştırmak üzere vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. Yurtlarından ayrılan misafirlerimiz ülkemizi, Anadolu'muzu güvenli bir liman olarak gördüler. Bizler de bu güveninize layık olmaya çalışıyoruz. Biz göstermelik işler yapan bir ülke değiliz. Birleşmiş Milletlerin raporuna göre 10 milyonun üzerinde göçmene ev sahipliği yapan bir ülkeyiz. Anadolu her zaman insanlığa ev, yurt olmuştur."

İki bölümden oluşan konserin ilk kısmında Tunus'tan Noureddine Ben Aicha, Irak'tan Ahmad Adel, Fransa'dan Herve Porcher, Suriye'den Alaa Al Khatib ile Baidaa Sharani ve Kanada'dan Sarah Elizabeth Atkinson'dan oluşan Mehcer Band sahne aldı.

Topluluk aralarında "Lamouni Elli Gharou Meni", "L' oriental", "Böyle Gelmiş Böyle Geçer Dünya", "Ajde Jano", "Ararım Seni Her Yerde", "Lama Bada", "Sallasana Mendilini" ve "Mavi Boncuk" eserlerini yorumladı.

Yaklaşık 2 saat süren konserin ikinci bölümünde ise Yemen'den Omar Al Banna "Yemen Türküsü" ve "Hakk'ın Habibinin Sevgili Dostu"nu, Doğu Türkistanlı sanatçı çift Amir Kılıç ve Hayrunnisa Kılıç ise Türkiye için besteledikleri "Şanlı Türkiye" ve "Dönüşüm Yok" parçalarını seslendirdi.

Gecede ayrıca Türkiye'den sanatçı Mehmet Ali Aslan, Aykut Kuşkaya ve İzzet Okumuş göçmenler için besteledikleri özel eserlerini dinleyicilerin beğenisine sundu.Konser kapsamında aynı zamanda Suriyeli heykeltıraş Mustafa Teet'in, Iraklı sanatçı Karem Sadoon'un, İranlı tezhip ve minyatür sanatçısı Meryem Bidae'nin, geri dönüşüm malzemelerinden kolajlar üreten Absam Amud'un, ressam Ahmet Kibar ve Muhammed Ragıp Alsef Yusuf'un, rölyef sanatçısı Hişam Mejik'in, İsveç'ten ressam ve karikatürist Karem Sadun'un, Irak'tan ressam Nurhan Fatih'in ve Lübnan'dan ressam Zaid Tavbe'nin eserleri sergilendi.

Kaynak: AA

 

Haber İçin Tıklayınız