İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Ümit Özdağ’ın Suriyeli mültecilerle ilgili nefret söylemlerini kınıyoruz!

Anasayfa

Basın Bildirileri

Ümit Özdağ’ın Suriyeli mültecilerle ilgili nefret söylemlerini kınıyoruz!

Ümit Özdağ’ın Suriyeli mültecilerle ilgili nefret söylemlerini kınıyoruz!

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı söylemler son dönemde özellikle siyasilerin çabaları neticesinde büyük artış göstermiştir. Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile bir kısım sanatçının nefret söylemlerini yaymasının neticesini geçtiğimiz aylarda Sakarya’da bebekleriyle birlikte canice katledilen Suriyeli Emani örneğinde acı bir şekilde görmüştük.

Belirli aralıklarla sosyal medya üzerinden körüklenen Suriyeli linci, bu kez İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ tarafından sergilenmiştir. Özdağ, partisinin hazırladığı grafiklerle Suriyeli mültecilerin yüzde 36’sının kilolu, yüzde 27.7’sinin ise obez olduğunu ifade ederek faşist bir söyleme imza atmıştır. Ayrıca İstanbul’da yaşayan Suriyeli sayısını da gerçekliği olmayan rakamlarla lincine malzeme haline getirmiştir. Özdağ bu paylaşımlarıyla ülkelerindeki savaştan ve ölümden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Türk halkının bu zor gününde yanında olmaya çalıştığı Suriyelileri açıkça hedef göstermiştir.

Hiç bir gerçek veriye dayanmayan bu beyan kabul edilemez ayrılıkçı, ırkçı ve iftiradan öte bir şey değildir. Suriyeli mültecilerin kilolarıyla ilgili hiçbir veri kayıt altında değildir. Partisinin ve kendi düşüncesinin ürünü olarak belirli bir kesimin oylarını kazanmak için savaş mağduru Suriyeli mültecilerin kullanılmasını kabul etmiyoruz. Çarpık sosyo-ekonomik sistemin yol açtığı sorunları mültecilerin üzerine yıkarak mültecileri toplum içerisinde hedef haline getirmeye çalışan Ümit Özdağ ve partisinin bir an önce bu söylemler nedeniyle özür dilemesi gerekmektedir.

Suriyeli mülteciler aleyhine beyan edilen bu gibi nefret söylemleri Türkiye toplumunun merhamet ve vicdani anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki sosyal medyada Suriyeli mültecilerle ilgili yalan yanlış veriler paylaşılmakta ve buna karşı hiçbir önlem alınmamaktadır. Suriyeliler üzerinden yürütülen linç kampanyalarında kullanılan yaş ve cinsiyet verileri de gerçekleri yansıtmamaktadır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre Türkiye’ye sığınan 3 milyon Suriyeli mültecinin 1 milyon 542 bin 328’ini çocuklar, 600 binden fazlasını ise kadınlar oluşturmaktadır. Bu çocukların 439 bin 514’ü ise 5 yaş altındadır. Okul çağında olup da eğitim göremeyen çocuk sayısı ise 390 bini aşmış durumdadır. Türkiye’deki mültecilerin yüzde 90’ından fazlası kampların dışında, kentsel ve yarı kentsel alanlarda hiçbir destek olmadan hayatlarını idame ettirmeye çalışmaktadır. Yaklaşık 7 yıldır Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin İçişleri Bakanlığı verilerine göre suça karışma oranı ise yüzde 1.3’tür. Bu rakamlar ortadayken halen mülteci meselesini sözde muhalefetleri için kullanarak halkı kin ve düşmanca tutumlara sevk ettirenler, vicdan, merhamet ve insaniyetten nasibini almamış kişilerdir.

 

Mültecilere karşı gerçekleştirilen her türlü nefret suçuna karşı mücadele edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.