İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

UMHD YOLUNA YENİ BAŞKAN İLE DEVAM EDİYOR

Anasayfa

Manşet

UMHD YOLUNA YENİ BAŞKAN İLE DEVAM EDİYOR

UMHD YOLUNA YENİ BAŞKAN İLE DEVAM EDİYOR

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin (UMHD) kurulduğu 2013 yılından bu yana genel başkanlığını yürüten Uğur Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Resul Demir’e görevi teslim etti.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin (UMHD) kurulduğu 2013 yılından bu yana genel başkanlığını yürüten Uğur Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Resul Demir’e görevi teslim etti. Dernek merkezinde gerçekleşen devir teslim töreninde görevi devralan Av. Abdullah Resul Demir, eski başkan Uğur Yıldırım’a Haşir Suresi 9. ayetinin yazılı olduğu tabloyu hediye etti. Yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu törende konuşan Av. Uğur Yıldırım, “2013 yılında çıktığımız bu yolda başkanı olmaktan gurur duyduğum Mülteci Hakları Derneği yaptığı işlerle bugüne kadar Türkiye’de gerçekten mağdur, mazlum ve ülkemize sığınan birçok kişiye umut oldu” dedi.

“BU BİR HAK ARAYIŞI MÜCADELESİ”

“Mültecilerin sessiz haykırışlarını milletimize, devletimize iletmek nasip oldu” diyen Yıldırım, “Yapamadıklarımız, yaptıklarımızdan çok çok fazladır ama yaptıklarımızla yapılmayan birçok şeye ışık tuttuğumuzu, Türkiye’nin son sekiz yılda karşı karşıya kaldığı göç ve mülteci meselesinde sivil toplum kuruluşu olarak gerçekten önde ve öncü birçok ilke imza attığımızı söyleyebilirim. Bu noktada bayrağı beraber taşımaktan mutluluk duyduğum, her daim birlikte çalıştığımız Abdullah Resul kardeşime bu görevi teslim ediyorum. Bu bir bayrak yarışı, bu bir hizmet yarışı.  Kimsesi olmayan, kimseye sesini duyuramayan, vatandaş olmadığı için zaten hakkını arayamayan insanların hakkını aramak herhalde mesleğimizin en kutsal hak arayış mücadelesi. Bu bayrağı devralmış ve hak savunuculuğu anlamında bugüne kadar zaten çalışmalarıyla önemli işlere imza atmış olan Resul kardeşimin bundan sonra da bu bayrağı çok daha ilerilere götüreceğine inanıyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun. Rabbim onun ve ekibinin hayırlarını hizmetlerini bereketlendirsin.” diye konuştu.

“KUTSAL GÖREV YAPIMIZI KORUYACAĞIZ”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği yeni Genel Başkanı olan Av. Abdullah Resul Demir ise sözlerine eski başkan Av. Uğur Yıldırım’a teşekkürle başlayarak, “Bize vermiş olduğu hayırlı ve kutsal görevi kurumsal yapımızı aynen koruyarak tüm mültecilere ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olma hususunda faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi.

UĞUR YILDIRIM KİMDİR?

Orta ve Lise öğrenimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’ nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden 2000 yılında mezun olan Av. Uğur YILDIRIM, 2001 yılında Yıldırım Hukuk Bürosu’ nu kurmuştur. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapmıştır. Tezini “Cezai Şart” konusunda yazmıştır.

İnsan Hakları Hukuku, Uluslararası Savaş Hukuku, Yabancılar ve Mülteci Hukuku, Gayrimenkul ve Kadastro Hukuku, Ticaret Hukuku alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

HUDER, MGV, AGD, Hukukçular Derneği, Genç Müsiad, Yedi Hilal Derneği, başta olmak üzere birçok STK’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır.

ABDULLAH RESUL DEMİR KİMDİR?

Abdullah Resul Demir, 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.  Daha sonra Uluslararası Ticaret Hukuku alanında Yüksek Lisans eğitimini 2011 yılında Bournemouth Üniversitesi’nden mezun olarak tamamlamıştır.

Daha önce yaklaşık 2 yıl boyunca uluslararası bir şirkette Avukat olarak çalışmış olup daha sonra serbest avukatlığa geçiş yapmıştır. Serbest Avukatlığa geçişi ile birlikte yerli ve yabancı firmalara hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Çalışma alanları şirketlere yaptığı danışmanlıklar kapsamında İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Gayrimenkul Hukuku ve Marka Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, İş Hukuku, Gayrimenkul Hukuku ve Kira Hukuku, Şirketler Hukuku, Yabancılar Hukukudur.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Ekonomik İlişkiler Kurulu İspanya ve Hırvatistan İş Konseyleri yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 2014 yılından bu yana UMHD yönetim kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.