İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

UMHD, 18 Aralık Pazar günü “Dünya Mülteciler Günü” konseri verecek | Sığınmacı Gündem'deyiz

Anasayfa

Basında Biz

UMHD, 18 Aralık Pazar günü “Dünya Mülteciler Günü” konseri verecek | Sığınmacı Gündem'deyiz

UMHD, 18 Aralık Pazar günü “Dünya Mülteciler Günü” konseri verecek | Sığınmacı Gündem'deyiz

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, 18 Aralık Pazar günü “Dünya Mülteciler Günü” konseri verecek


Uluslararası Göçmenler Günü" dolayısıyla düzenlenecek konser, Türkiye'den ve dünyadan sanatçıların katılımıyla Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.


Kanada, Fransa, Doğu Türkistan, Tunus, Fas, Filistin, Lübnan, Ürdün, Yemen, İran, Suriye ve Türkiye’den müzisyenler, Türkçe, Arapça, Fransızca, Kürtçe, İspanyolca, Makedonca, Yunanca ve Macarca eserler seslendirecek.Etkinlik alanındaki sergi salonunda ise tezhip, resim, heykel, minyatür, karikatür, ahşap oyma, plastik ve geri dönüşüm sanatçılarının göç temalı eserleri sergilenecek.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçıların geceye özel eserler bestelediğini belirterek, “Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ve Türkiye’de yaşayan sanatçılar ile Türk sanatçılar aynı sahnede şarkılar söyleyecekler.” dedi.

Bu yılki konserde önceki yıllardan farklı olarak bir etkinlik daha gerçekleştireceklerini kaydeden Kurt, “Türkiye’de yaşayan farklı disiplinlerden görsel sanatçıların ‘Göç’ temalı eserlerinden oluşan bir sergi hazırlıyoruz. Sanatçılarımızın takipçilerini ve destek vermek isteyen tüm vatandaşlarımızı konserimize ve sergimize bekliyoruz.” diye konuştu.

“GÖÇMEN SANATÇILAR KÜLTÜREL ZENGİNLİKTİR”

Gecede sahne alacak sanatçılardan Mehmet Ali Aslan, tüm dünyada göçmenlerin sayısının giderek arttığına işaret ederek, şunları aktardı:

“Bu göçmenlerin arasında sanatçılar da bulunuyor. Bunlar gittikleri yerlere aynı zamanda kültürlerini de taşıyor. Bu durum, gittikleri yerdeki sanatçılarla kaynaşmaları beraberinde getiriyor. Ben bu karışımları bir zenginlik olarak görenlerdenim. Göçmen sanatçılar kültürel zenginliktir. Konserin de bu müzikal buluşmayı yansıtmak açısından önemli bir zemin olacağını düşünüyorum.”

Sergide eseri yer alan İranlı tezhip ve minyatür sanatçısı Meryem Bidae ise Türkiye’de yaşayan yabancı sanatçıların çok memnun olduğunu söyleyerek, “Biz Türkiye’ye geldikten sonra Türklerden her zaman iyilik gördük. Hiçbir zaman kötülük görmedim. Çok misafirperver bir millet. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Hatta Türkiye için birkaç eser yaptım ve arkadaşlarıma takdim ettim.” dedi.

Suriyeli heykeltıraş Mustafa Teet de Göç Sanatçıları Derneği (MEHCER) çatısı altında bir araya gelen sanatçıların eserlerinin yer aldığı karma sergiyle etkinliğe katılacaklarını aktararak, “Türkiye farklı kültürlerden sanatçıların huzurla bir arada yaşadığı bir ülke. Eserlerimizi gösterebilmek için destekte bulunanlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Irak asıllı sanatçı Karem Sadoon ise iki yıldır İstanbul’da yaşadığına işaret ederek, “Uluslararası pek çok sanatçıyla tanışma fırsatı buldum ve çalışmalarıma çok katkısı oldu. İstanbul tarihi ve kültürel yapısıyla da çok besleyici bir şehir. Tüm Türk dostlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

MEHCER müzik grubunun yanı sıra Yemenli Ömer el-Benna, Doğu Türkistanlı çift Hayrunnisa ve Amir Kılıç ile Türkiye’den Aykut Kuşkaya, İzzet Okumuş ve Mehmet Ali Aslan, konserde farklı kültürlerin ortak şarkılarından oluşan bir repertuvarı yorumlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Üsküdar Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik, 18.00’de başlayacak.

 

Haber İçin Tıklayınız