İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği bir ilke imza attı

Anasayfa

Haberler

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği bir ilke imza attı

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği bir ilke imza attı

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD), ve İHH İnsani Yardım Vakfı ”Sınırsız Şenlik” isimli projeyle bir ilke imza attı. Proje kapsamında, Azez mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren 500 Suriyeli çocuk düzenlenen şenlikte doyasıya eğlenerek savaşın izlerimi bir günde olsa unutmuş oldu.

BARIŞ İÇİN GÜVERCİN UÇURULDU

UMHD, dünyaya geldiklerinden beri savaş ve mülteci kampı dışında bir şey görmeyen, kendi ülkeleri içerisinde mülteci konumuna gelmiş Suriyeli çocuklara şenlik düzenledi. Türkiye sınırındaki Azez mülteci kamplarında yer alan çocuklar için hazırlanan eğlence şenliği, 18 Eylül’de Azez’de yer alan İHH Uluslararası Şam Üniversitesi’nde başladı. Sanatçı Metin Şentürk, şenlikte çocuklar için konser verdi. Sunucu İkbal Gürpınar’ın da katıldığı şenlikte palyaçolar, akrobasi hareketleriyle çocukları eğlendirdi. Gönüllerince eğlenen çocukların yüzlerine ay yıldız veya “devrim bayrağı” çizdirdikleri görüldü. Şentürk ve şenliği düzenleyen UMHD yetkilileri ülkeye barışın gelmesi için güvercin uçurdu. Öte yandan oyuncu-sunucu Hüseyin Goncagül ve ekibi çocuklara sahne oyunlarıyla unutumayacakları dakikalar yaşattı.

SAVAŞI UNUTTURMAK İSTİYORLAR

Azez’de yer alan 6 konteyner kentteki toplam 10 bin çocuk savaşın içine doğmuş, savaş bu kişilerin gündelik hayatının bir parçası haline gelmişti.  Mülteci konumundaki çocuklardan birçoğu savaş içerisinde dünyaya gelmiş, hayatlarında hiçbir zaman sinema, tiyatro, el işi, resim gibi etkinliklere tanık olmamıştı. Bu duruma bir istisna olmak üzere harekete geçen Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, “Sınırötesi Şenlik” adını verdiği projeyi hazırladı. Dernek gönüllüleri, savaşın en acı yüzüne maruz kalan Suriyeli çocukları sokak oyunları, sinema, tiyatro, yarışmalar ve gösteriler ile buluşturarak onlara bu yüzü bir nebze olsun unutturacak günler yaşatmak istiyor.

YAŞAM HAKKI TANINMIYOR

Sınırsız Şenlik lansmanında konuşan UMHD Genel Başkanı Av. Uğur Yıldırım şu şekilde konuştu; “Bugün dünya genelinde mülteci çocuklar, geçiş yaptıkları ve sonunda ulaştıkları ülkelerde de çoğu kez yabancı düşmanlığının ve ayrımcılığın hedefi olmaktadır. Şiddet, korku ve zorluk dolu ortam içerisinde eğitim hakkından yoksun kalan çocukların, yaşadıkları dönemlik travmalarının acısı bir yana, bu durumlarının sonucunda suça eğilimli bireyler olmaları tehlikesi ile karşı karşıyalar. Birçok devlet, yaşanan hak ihlallerine gözünü kulağını kapatarak yeryüzünde insanlığın geleceğinin yalnızca kendi tabiyetindeki çocukların korunmasında, eğitilmesinde olduğunu düşünmektedir. Ve nihayetinde acımasız ve bencil politikalarıyla kendinden başkasına yaşam hakkı tanımayan adaletsiz toplumlar oluşturulmaktadır.

Mülteci kampları, özellikle çocuklar için yaşam koşullarının son derece ağır olduğu bölgelerdir. Bir çocuğun bu bölgelerde değil yıllarca kalmak, bir haftasını dahi geçirmesi, dünyayı tanıdığı o günler için kendileri için birer kabus olacaktır. Sınırlarda mülteci kamplarında ise bu acılar katmerlenmektedir. Sınırlarda güvenliğin bulunmamasının, çatışmaların devamı, silahlar içerisinde büyüyen çocuklar için silinemez izler bırakacağı aşikardır. Bunu giderebilmek için, bu çocuklar için her şeyden önce çocuk ruhlarına uygun bir ortamın oluşturulması gerekmektedir. Sınırsız Şenlik programımız ilekısa vadeli bu 10 günde bu ortamdan mahrum çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli hedefimiz ise, her türlü sosyal-hukuki çalışma ve girişimler vasıtasıyla mülteci çocukların layık olduğu ortama kavuşmasını sağlamak olmaya devam edecektir.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak yegane amacımız, mültecilerin maruz kaldığı hak ihlalleri ile mücadele etmenin ötesinde, bu hak ihlallerini önlemek, ve nihai olarak mülteciliği yaratan sebepleri de ortadan kaldırmaktır. Mülteci çocukların çocuk hakları standardına uygun yaşamalarını sağlamak en önemli hedeflerimizdendir.

Bugün Azez’de savaşın ağır bilançolarının gölgesinde karanlığa bir ışık olmak umuduyla mazlum ve mağdur bu mülteci çocukları yaşıtları ile eşitsiz durumlarını gidermek yönünde attığımız bu Sınırsız Şenlik adımımızda; yanımızda olan Sayın Kilis Belediye Başkan Vekili ve Kili Vali Vekilimiz, değerli sanatçı, yazar ve basın mensuplarımıza önce çocuklarımız sonra kendi adımıza teşekkür ediyoruz. Burada bizimle bulunan tüm misafirlerimizin bizimle aynı gerçeğe inandığını bilerek tekrar ediyoruz ki; Mülteci olmak hiçbir zaman bir tercih olmadı. Mültecilik, savaşın kıyısında bir ülkenin halkı olarak bizim de peşimizde ve kimi seçeceği belli olmayan koyu renkli bir düşmandır. Bizim gönül coğrafyamızda hiçbir zaman yer edinmeyen sınırları, Sınırsız Şenlik etkinliğimiz ile gerçek anlamda da ortadan kaldırdık. O çocuklar daima bizim çocuklarımız, acıları da bizim acılarımız olacaktır.

SAVAŞ YERİNE ÇOCUK SESİ

Şenliğin destekçilerinden İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç programa katılarak şu ifadeleri kullandı: “7 sene önce Azez’e geçtiğimiz de rejimin uçakları üstümüzde uçuyordu. Kimse ne yapacağını bilmiyordu. Ama bugün iki şey beni mutlu etti. Birincisi çocukların eğlenmesi çok güzel. İlk defa bir programda bizim sesimizle arkadan çocuk sesi geliyor. İkinci ise buradaki İHH Uluslararası Şam Üniversitesi. Burada eğitim gören gençlerimiz bizim geleceğimiz ve Şam’ın yöneticileri olacaklar inşallah. Rabbimbunlara vesile olanlardan razı olsun. Bizler burada her gün yemek, elbise dağıtımı yaparken Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile çocukları da eğlendiriyoruz. Gelen herkese teşekkür ediyoruz.”

“ÇOK EĞLENDİK”

Şenliğe katılan 9 yaşındaki İman Cud, ”DEAŞ’tan kaçarak Azez bölgesindeki kampa yerleştik. Türkiye’nin yaptığı bu şenlikle çok eğlendik. Bu programı yapanlara ve Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” dedi. 8 yaşındaki Ayşe El Hasan da ”Ben Halep’tenim. İnşallah bundan sonra hep böyle şenlikler olur. Halep’i çok özledim, inşallah orada da olur” diye konuştu. Kilis ilinin karşısındaki Azez, 2012’den bu yana askeri muhaliflerin kontrolünde bulunuyor.

10 GÜN BOYUNCA EĞLENCE

Etkinlikte, günlük olarak yaklaşık bin çocuk için sinema, tiyatro, sokak oyunları ve yarışmalar düzenleniyor. 10 gün sürecek programda Azez’de bulunan tüm çocuklara ulaşmış olacak. Sınırsız Şenlik ile amacımız bazısı yıllardır ve bazısı ise hayata gözlerini açtığı ilk günden bu yana savaş ve mülteci kampı koşullarından başkasını görmemiş ve hayal edemeyen Suriyeli çocuklarımıza 10 gün boyunca çocuk gönüllerini canlandıracak bir program sunabilmek. Dünya genelinde zulüm veya zulüm korkusu, savaş ve çatışma sebepleriyle milyonlarca insan sığınmacı ve mülteci durumuna düşürülmektedir.  Ortadoğu’da son yüzyılın en şiddetli çatışmalarına sahne olan Suriye’deki savaşta 650 binden fazla insan hayatını kaybederken, 10 milyon insan yerinden edilmişti.  Yerinden edilen 10 milyon Suriyelinin yaklaşık 1 milyonu Türkiye sınırına yakın güvenli bölgelere sığınırken bölgede 31 adet kamp kuruldu. Bu sığınma hareketleri ile beraber milyonlarca çocuk, temel birçok hakkından yoksun bir şekilde savaş ve göç sorunlarının tam ortasında büyüyor.