İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Ukrayna ve Gazze’de Benzer Kareler

Anasayfa

Haberler

Ukrayna ve Gazze’de Benzer Kareler

Ukrayna ve Gazze’de Benzer Kareler

1- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Ukrayna'nın Harkiv kentinde Rusya'nın düzenlediği hava saldırısı sonrası Olena Kurilo yaralanmıştı (üstte). İsrail'in saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde yaralananlar, tedavi edilmek üzere Deir Al Balah kentindeki Aksa Hastanesi'ne kaldırılmıştı. (Wolfgang Schwan - Ashraf Amra) ( Wolfgang Schwan - Ashraf Amra - Anadolu Ajansı )2-Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle ülkeden ayrıldıktan sonra Polonya'ya gelen Ukraynalı siviller, Medyka bölgesindeki sınır kapısından giriş yapmıştı (üstte). İsrail'in yoğun bombardımanına maruz kalan Gazze kentindeki Filistinliler, Gazze Şeridi'nin orta ve güney kesimlerindeki bölgelere göç etmişti (altta). (Stringer - Mustafa Hassona) ( Stringer-Mustafa Hassona - Anadolu Ajansı )

3-Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rus birlikleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda top mermisi başkent Kiev'deki 9 katlı apartmana isabet etmiş ve 2 kişi hayatını kaybetmişti. Bazı siviller enkaz altından eşyalarını almıştı (üstte). İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında Refah kentinde çok sayıda bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştü. Filistinliler, enkaz altında kalan eşyalarını kurtarmaya çalışmıştı (altta). (Emin Sansar - Abed Rahim Khatib) ( Emin Sansar-Abed Rahim Khatib - Anadolu Ajansı )

5- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle ülkeden ayrıldıktan sonra Polonya'ya gelen Ukraynalı siviller için Medyka bölgesinde çadırlar kurulmuştu (üstte). İsrail ordusunun saldırılardan kaçarak Gazze Şeridi'nin güneyine göç eden Filistinliler, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Han Yunus kentinde kurduğu kamptaki çadırlara yerleşmişti (altta). (Abdulhamit Hoşbaş - Belal Khaled) ( Abdulhamit Hoşbaş - Belal Khaled - Anadolu Ajansı )


6- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rusya'nın Zaporijya kentindeki Şevçenko Mahallesi'ne düzenlediği saldırı sonucu bir kilise harabeye dönüşmüştü (solda). İsrail'in Gazze Şehri'ne düzenlediği hava saldırısının ardından sivillerin sığındığı tarihi Rum Ortodoks Aziz Porphyrius Kilisesi hasar görmüştü (sağda). (Erçin Ertürk - Ali Jadallah) ( Erçin Ertürk - Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


7- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rusya'nın, Kramatorsk kentine saldırıları sonucu çok sayıda binada hasar meydana gelmişti (solda). İsrail'in saldırıları sonucu Gazze Tel el-Hawa mahallesindeki binalar ağır hasar almıştı (sağda). (Jose Colon - Ali Jadallah) ( Jose Colon - Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


8- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Ukrayna'nın Kiev kentinde Rus saldırıları sırasında bir doğum hastanesinin bodrum katı tıbbi koğuşa dönüştürülmüştü (solda). İsrail'in, Gazze Şehri'ne düzenlediği hava saldırısının ardından bir Gazzeli yaralı bir bebeği El Şifa Hastanesi'ne taşımıştı (sağda). (Aytaç Ünal - Ali Jadallah) ( Aytaç Ünal - Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


9- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Ukrayna'nın Kiev kentinde Rus saldırıları sırasında bir doğum hastanesinin bodrum katı tıbbi koğuşa dönüştürülmüştü (solda). İsrail'in, Gazze kentindeki Rıdvan mahallesine düzenlediği saldırıda ölü ve yaralılar meydana gelmişti. (sağda). (Diego Herrera Carcedo - Ali Jadallah) ( Diego Herrera Carcedo-Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


10. Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Kiev kentinin Zaporizhzhia bölgesinde Rusya-Ukrayna savaşında ölenler için düzenlenen törende yakınları üzüntü yaşamıştı (solda). İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin kaybedenlerin yakınları üzüntü yaşamıştı (sağda). (Oleksii Chumachenko - Abed Rahim Khatib) ( Oleksii Chumachenko-Abed Khatib - Anadolu Ajansı )


11. Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından ülkeden ayrılan sivillerin bir kısmı tren ile Polonya'nın Przemysl kentine gelmişti (solda). İsrail saldırıları sonucu birçok sivil Tel el-Hawa mahallesinden ayrılmak zorunda kalmıştı (sağda). (Abdulhamit Hoşbaş - Ali Jadallah) ( Abdulhamit Hoşbaş-Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


12- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rus topçu saldırılarına maruz Ukrayna'nın Nykyforivka kentinde yaşayanlar daha güvenli bir yere tahliye edilmek üzere evinden çıkarılmışlardı (solda). İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırının ardından iki kadın öldürülmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı (sağda). (Ignacio Marin - Ali Jadallah) ( Ignacio Marin-Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )


13- Ukrayna'daki savaşın boyutlarını anlatan ve hafızalarda yer eden fotoğraf karelerinin benzerlerine, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında da rastlanıyor. Rus ordusunun Ukrayna'nın Donetsk Oblastı'nda bulunan Kostyantynivka'ya düzenlediği saldırı sonucu birçok sivil yaralanmıştı (solda). İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun bombardımanı sonucu Deir Al Balah kentindeki Maghazi Kampı bölgesine aralarında çocukların da bulunduğu birçok kişi yaralanmıştı (sağda). (Marek M. Berezowski - Belal Khaled) ( Marek M. Berezowski-Belal Khaled - Anadolu Ajansı )

Gazze'de çocuk ve kadın ölümleri, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndakinin 6 katını aştı!

- Filistinli kaynaklara göre, İsrail, bu saldırılarında 66 bin tondan fazla patlayıcı kullandı. Bu da Gazze'de kilometrekareye 183 ton patlayıcının atıldığı anlamına geliyor. Saldırılar nedeniyle Gazze harabeye dönerken, bölgede 1,9 milyon Filistinli yerinden oldu.

- İsrail'in saldırılarında, 29 bin 410 Filistinli öldürüldü, 69 bin 465 kişi yaralandı. Saldırılarda öldürülenlerin en az 12 bin 660'ını çocuklar, 8 bin 570'ini kadınlar oluşturuyor. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

- Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. BM'ye göre, Gazze'de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre "felaket" olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de "acil durum" olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.


- Gazze Şeridi'ndeki akut gıda güvensizliği Dünya Sağlık Örgütünün "kritik" olarak nitelediği yüzde 15 çıtasını aşarak yüzde 16,2'ye ulaştı. Özellikle Gazze'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldığı bildiriliyor.
Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki sivil ölümleri
Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının üzerinden 2 sene geçerken, Ukrayna'daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonunun (HRMMU) 7 Şubat'ta yayımladığı verilere göre, savaşın başından beri ülkede 579'u çocuk, 2 bin 992'si kadın olmak üzere 10 bin 378 sivil öldürüldü, 19 bin 632 sivil yaralandı.
Ölümlerin 8 bin 95'i Ukrayna topraklarında, 2 bin 283'ü Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği topraklarda gerçekleşti.
Raporda, sayıların daha yüksek olabileceği belirtiliyor.