İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Suudi Arabistan, Uygur alim Hemdullah Abduweli'yi Çin'e iade mi ediyor?

Anasayfa

Haberler

Suudi Arabistan, Uygur alim Hemdullah Abduweli'yi Çin'e iade mi ediyor?

Suudi Arabistan, Uygur alim Hemdullah Abduweli'yi  Çin'e iade mi ediyor?

Suudi Arabistan, Uygur alim Hemdullah Abduweli'yi  Çin'e iade mi ediyor? 

Suudi Arabistan'da herhangi bir suçlama olmadan gözaltına alınan Hemdullah Abduweli olarak da bilinen Uygur Türkü Din Alimi Aimadoula Waili, hapis ve işkenceyle karşı karşıya kalabileceği Çin'e "birkaç gün içinde" sınır dışı edilebileceği duyuruldu.

Aimadoula Waili adlı Uygurlu din aliminin kızı tarafından Middle East Eye'a verilen demeçte; "Babamızın sesini bir yılı aşkın süredir duyamıyoruz ve onun Çin'e gönderilip ondan sonsuza kadar ayrılabileceğimizi bilmek bizi üzüyor" ifadelerini kullandı.

Middle East Eyee’da yer alan haberde şu detaylara yer verildi: 

Uygur Türkü Din Alimi Aimadoula Waili, resmi ikametgahı olan Türkiye'den 2020 yılında bir yıllık vize ile Suudi Arabistan'a Mekke'ye hac ziyaretine gitmesinin ardından, Riyad’daki Çin konsolosluğunun sınır dışı edilmesini talep ettiği iddia edildikten sonra can güvenliği kaygısıyla saklanır.  Havalimanına gitmenin otomatik olarak sınır dışı edilmesine yol açacağından korku duyan Waili’nin saklanma süreci Kasım 2020'de Suudi yetkililer tarafından yakalanıp Cidde'deki Dhahban Merkez Maksimum Güvenlikli Hapishanesine götürülmesine kadar sürer. 

Middle East Eyee’ye konuşan Waili'nin kızı Nurin Hemdullah ve kız kardeşi, bir Suudi yargı yetkilisinin geçen hafta babalarını gördüğünü ve ona "birkaç gün içinde" Çin'e sınır dışı edilmek için "zihinsel olarak hazır" olmasını söylediğini aktarırken, yine davayı takip eden başka bir Uygur’un ise Waili ve diğer bir Uygur Türkü’nün de hiçbir suç işlememesine rağmen Çin’e iade edileceklerini doğruladığını ifade etti.

Haberde; Suudi Arabistan'ın iki Uygur'u ne zaman sınır dışı edebileceği belirsizliğini koruduğu belirtilirken; İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Çin konusunda kıdemli araştırmacısı Maya Wang da Suudi Arabistan'ı sınır dışı etmeyi durdurmaya çağırdığına yer verildi. 

Waili'nin olası Çin’e iadesinin yine  Uygurlu Aktivist Yidiresi Aishan, Kuzey Afrika ülkesine kaçtıktan sonra Rabat'ta Fas polisi tarafından gözaltına alınıp İnterpolin ‘Kırmızı Liste’den çıkarılmasına rağmen Çin’e iade edilmesinin ardından geldiğine haberde yer verildi. 

Middle East Eyee’da yer alan haberde ayrıca; Ekim 2020'de BBC News, Suudi Arabistan ve Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil diğer Müslüman çoğunluklu ülkelerin, Uygurları Çin'e geri göndermek için Pekin ile işbirliği yaptığına dair bilgiye de yer ayrıldı. 

Çin hükümeti, Doğu Sincan bölgesinde bir milyondan fazla Uygur ve diğer Müslüman azınlıkları gözaltına alarak  "soykırım" olarak nitelendirdiği suistimallere maruz bırakmakla suçlanıyor. Çin ise bu iddiaları reddediyor.

Kaynak: Middle East Eyee