İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Suriyeli çocuklar için ‘Hikayeyi Sen Tamamla’

Anasayfa

Haberler

Suriyeli çocuklar için ‘Hikayeyi Sen Tamamla’

Suriyeli çocuklar için ‘Hikayeyi Sen Tamamla’

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Suriye içerisinde yer alan mülteci çocuklar için Genç İHH, Human Movie Team ve Ehli Fikir ile ortaklaşa bir kampanya başlattı. “Çizmeli Çocuk” isimli kampanya ile yola çıkan dernekler, bu kapsamda Suriye’nin Halep şehrine bağlı Azez ilçesindeki Mukaveme Kampı’nda yer alan 5 bin 850 mülteci çocuk için çizme toplamayı planlıyor.

Kış şartlarının çok çetin geçtiği Suriye’de, kendi ülkelerinde mülteci statüsünde bulunan çocuklar için “Çizmeli Çocuk” kampanyasını düzenleyen Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Genç İHH, Human Movie Team ve Ehli Fikir “Hikayeyi Sen Tamamla” sloganı ile bir video da yayınladı.  Kampanya içeriğinin tanıtıldığı video içeriğinde Suriyeli 9 yaşında Aya isimli bir çocuğun hayatı anlatılıyor. Ancak hikaye, Aya’nın kış mevsiminin gelmesiyle birlikte okula giderken yaşadığı zorluklarla beraber kesiliyor. Hikayeye göre Aya, ayakkabısı olmadığı için dizlerine kadar çamura batıyor ve hep hasta oluyor. Kış mevsimi onun için çok zor geçiyor.  Videonun sonunda izleyiciye ‘Şimdi sıra sende’ denilerek hikayenin geri kalanını tamamlaması isteniyor.

Zorlu kamp şartları altında kalan 5 binin üzerinde çocuk için kolları sıvayan dernekler bir çizme bedelinin 25 TL olduğunu açıkladılar. Kampanya 15 Ocak tarihinde sona erecek. Kampanyaya destek olmak isteyenler aşağıda yer alan hesap numarasına bağış yapabilir:

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği

Ziraat Bankası Fatih

TR790001000488679771375001