İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Son günlerde artış gösteren Suriyeli işçi ölümleri ilgili açıklama

Anasayfa

Manşet

Son günlerde artış gösteren Suriyeli işçi ölümleri ilgili açıklama

Son günlerde artış gösteren Suriyeli işçi ölümleri ilgili açıklama

“Türkiye’de 2018 yılında sadece tespit edilen ve “kayıtlara” geçen 48 Suriyeli işçi yaşamını yitirirken, geçtiğimiz gün Ankara Siteler’de bir mobilya firmasının döşeme atölyesinde çıkan yangında 5 Suriyeli işçi yaşamını yitirdi.

Savaştan kaçarak ülkemize yerleşen ve burada ailelerini geçimini sağlamak için çalışan Suriyeliler “ucuz işçi” muamelesiyle normal standartların çok altında iş bulabilmektedir. Bu insanların mağduriyetinden faydalanarak en zor işlerde ve en düşük ücretlerle hiçbir iş güvenliği zorunluluğuna uymayarak çalıştırılması vicdanları sızlatmaktadır. Suriyeli işçileri elverişsiz şartlarda ve düşük ücretlerde çalıştırarak, hiçbir sosyal güvence vermeyen işverenlerle ilgili devletin bir an önce müdahalede bulunması gerekmektedir.

Tehlikeli ve emniyetsiz ortamlarda çalışmak durumunda kalan Suriyelilerin haklarının korunması ve her türlü suistimalin cezalandırılarak yok edilmesi için harekete geçilmesi elzemdir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki, bile bile ölümcül şartlarda çalıştırılarak yaşamları tehlikeye atılan ve kimi zaman hayatlarını kaybeden Suriyeli işçilerin haklarını korumak için gerekli olan tüm girişimleri başlatacağız. Öte yandan mülteci işçi ölümlerinde payı bulunan herkesin cezasını almasıyla ilgili davaların takipçisi olacağız.

Bu suistimaller zinciri dolayısıyla hayatını kaybedenlere rahmet dilerken, suçluların cezalandırılması ve yeni ölümlerin önüne geçilmesi adına devlet mekanizmalarının bir an önce adım atmalarını umut ediyoruz.”