İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Sivil Toplum Zirvesi’nde Avrupa’daki Mülteci Sorunları konuşuldu

Anasayfa

Haberler

Sivil Toplum Zirvesi’nde Avrupa’daki Mülteci Sorunları konuşuldu

Sivil Toplum Zirvesi’nde Avrupa’daki Mülteci Sorunları konuşuldu

 

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin, Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’ndeki ‘Avrupa’da Mülteci Sorunları ve STK’lar oturumunda konuşan Dr. Phil. Hakan Aydın, Avrupa’da mülteci olarak kalmanın yolunun din değiştirmekten geçtiğini söyleyerek, “Özellikle Almanya’ya İran, Afganistan ve Suud-i Arabistan gibi din değiştirmenin cezasının idam olduğu yerden gelenler, ülkelerine geri gönderilmemek için din değiştirerek Avrupa’da kalma yoluna itiliyor” dedi.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Esenler Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası şehir ve sivil toplum kuruluşları zirvesi başladı.Yıldız Teknik Üniversite Davutpaşa Kampüsü’nde başlayan zirvede Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinin düzenlediği “Avrupa’da mülteci sorunları ve STK’lar” başlıklı panelde Yunanistandan Anastasia Yfantis, İşveç’ten gelen Michael Williams, Almanya’dan gelen ve Hasane derneği yöneticisi Dr. Phil Hakan Aydın ve Anadolu Ensarları Derneği Eğitim Birim Başkanı Mustafa Çetinkaya konuşmacı olarak yer aldı. Panelin modaratörlüğünü yapan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Av. Uğur Yıldırım, daha önce Avrupa’ya gidip mülteci kamplarındaki şartları gördüğünü ifade ederek, Türkiye’nin bu anlamda hem en fazla mülteci alan hem de en fazla hizmeti sunan ülke olduğunu söyledi. Yıldırım “Özellikle son 6 yıldır gündemden düşmeyen mülteci krizinde Avrupa pragmatik Türkiye ise romantik bir anlayış benimsenmiş durumda. Her ne kadar muhacir-ensar felsefesi üzerinde mültecilere kucak açsak da sosyal entegrasyon için mültecilerin yaşamın tüm alanlarına dahil edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

AYLAN BEBEKTEN SONRA DİRENÇ KIRILDI

Göçmenler, Mültecilik ve Sivil Toplum Kuruluşları panelinde konuşan Dr. Phil Hakan Aydın “Suriye savaşında beri Avrupa’da ciddi bir mültecilere karşı direnme vardı. Aylan Kurdi bebeğin kıyıya vuran cansız bedeninden sonra bu direnme kırıldı” Avrupaya babul edilmeye başlanan mülteciler ile birlikte ırkçı partilerin çıkışa geçtiğini belirten Aydın “Irkçı parti geçtiğimiz ay itibarıyla Almanya’da yapılmış olan seçimde yüzde 12.6 oy oranı ve 94 milletvekiliyle Alman Meclisinde yer aldı” dedi. Aydın ülkelerinde din değiştirmenin idam cezası olan özellikle İran, Afganistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen mültecilerin din değiştirerek Avrupa’da kalmaya devam ettiklerini ve din değiştirmeye teşvik edildiklerini söyledi.

 

AVRUPA SINIFTA KALDI

 

Panelin diğer konuşmacılarından Anadolu Ensarları Tanıtım Birim Başkanı Mustafa Çetinkaya mültecilerin Avrupa’da kabul edilmemesi hususunda “Avrupa devletlerinin bu konuda sınıfta kaldığını rahatlıkla Suriyeli mülteciler STK ve halk tarafından yapılan yardımlar 2017 yılbaşı itibariyle 25 milyar doların üstünde oldu söyleyebiliriz. Ölüm ile yaşam arasında sıkışmış insanlara kota koymuşlar fakat onu da dolduramamışlar” dedi.