Fatih / İstanbul
444 2 157
Türkçe TÜRKÇE

Sessiz İşgal Web Sitesi ve Provakatif Paylaşımların Yayılmasına Aracılık Edenler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduk

Anasayfa

Basın Bildirileri

Sessiz İşgal Web Sitesi ve Provakatif Paylaşımların Yayılmasına Aracılık Edenler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduk

Sessiz İşgal Web Sitesi ve Provakatif Paylaşımların Yayılmasına Aracılık Edenler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduk

https://sessizisgal.com/ isimli web sitesi aracılığıyla bildiri metni yayınlanması ve farklı dillerde “Ey işgalci, misafirlik vakti geçti, gitme vakti geldi, memleketine dön.” yazılı afişlerin İstanbul başta olmak üzere bazı illerin işlek çeşitli noktalarına asılması ile işlendiği düşünülen Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya aşağılama suçlarına karşı, web sitesi, web sitesinin bağlı sosyal medya hesapları ve kullanıcıları ile ilgili suçun işlenmesine aracılık eden sosyal medya kullanıcıları ve şüpheliler hakkında dernek avukatlarımız aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk.

Ağustos 2023 tarihinden itibaren https://sessizisgal.com/ isimli web sitesi kaynak gösterilerek; Türkçe, Arapça, Farsça, Rusça, Peştunca dillerde “Ey işgalci, misafirlik vakti geçti, gitme vakti geldi, memleketine dön.” yazılı afişler İstanbul ve bazı illerin işlek çeşitli noktalarına asılmış, X- @sessizisgal, Instagram- @sessizisgal sosyal medya hesapları ile sosyal medyada benzer içerikler paylaşılmış, ilgili afiş ve paylaşımlar sosyal medyada gündem olmuş, mültecilere yönelik kin ve nefret körüklenmiştir.


Şüpheliler tarafından web sitesi aracılığıyla yayınlanan bildiri ile "...Türk halkının devletinden öncelikli beklentisi can ve mal bütünlüğünü korumasıdır. Eğer koruyamayacaksa genç vatandaşlar olarak tehlike nefsi müdaafa hakkımızı aramaktan çekinmeyeceğimizi herkese bildiririz. Sınırda askerin vurması, jandarmanın toplaması, polisin sınır dışı etmesi gereken bu güruhu Türkiye Cumhuriyeti’nin kolluk görevlerini yerine getirmezlerse bizler vatandaş olarak yerine getireceğimizi bilmenizi isteriz.


Ülkemizin Askeri, Jandarması ve Polisi, ülkemizi sessizce işgal eden bu sapkın güruhu toplamaktan, sınır dışı etmekten aciz ise bizler Türk gençleri olarak sokak sokak, dükkan dükkan, ev ev bu kaçakları bulup, toplayıp, önlerine atacak kudret damarlarımızda akan Türklük kanında mevcuttur!" şeklindeki ifadelerle tehdit ve nefret içerikli suça ve şiddete teşvik eden söylemlerin kullanıldığı, bahsi geçen afişlerin İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerin işlek noktalarına asılmış olduğu ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldığı görülmektedir.


Derneğimizce yukarıda izah edilen durumun öğrenilmesi akabinde dernek avukatlarımız tarafından ilgili şüphelilerin eylemlerinin cezalandırılması amacıyla suç duyurusunda bulunulmuştur.


Derneğimiz kurulduğu günden beri, mazlum ve mağdur halkların temel insan haklarına erişimi ve zorunlu misafirlikleri süresince eğitim barınma seyahat etme sağlık gibi en temel insan haklarına ulaşması için çalışmaktadır.


Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.