İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

RUSYA’NIN İDLİB SALDIRILARI VE SAVAŞ SUÇLARI

Anasayfa

Araştırma

RUSYA’NIN İDLİB SALDIRILARI VE SAVAŞ SUÇLARI

RUSYA’NIN İDLİB SALDIRILARI VE SAVAŞ SUÇLARI

Esad rejiminin “davetiyle” Suriye’deki çatışmalara dahil olan Rusya, bütün dünyanın gözleri önünde Suriye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi İdlib bölgesinde de temel insan haklarını ihlal etti ve etmeye devam ediyor. Uluslararası hukuk normlarını hiçe sayarak gerçekleştirilen saldırılarda yerleşim alanları hedef alındı, siviller öldürüldü ve sakat bırakıldı. Rusya tüm bu eylemleri nedeniyle henüz uluslararası sistem nezdinde sorgulanmadı ve hesap vermedi.


Bu rapor, 2015 yılında Beşar Esad’a destek amacıyla askeri sahada dahil olan Rusya’nın Rejim güçleriyle birlikte özellikle İdlib bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu ve binlerce sivilin yaşamını yitirmesine ya da yaralanmasına sebep olan saldırıları uluslararası hukuk bağlamında incelemeyi amaçlamaktır. Bu çerçevede rapor, Rusya’nın ve Esad rejimine bağlı güçlerin, İdlib bölgesinde sivil ayrımı gözetmeksizin saldırılar gerçekleştirdiğini, bölgedeki halk üzerinde baskı oluşturarak insanları göçe zorladığını ve bu saldırıların uluslararası hukuk bakımından suç teşkil ettiğini savunmaktadır. Raporda saha gözlemlerine ve güncel verilere dayanarak, İdlib’deki insani krizin ulaştığı boyuta ve bölgedeki insani duruma dikkat çekilmesi hedeflenmiştir.


Bu kapsamda, Rusya’nın çatışmalara dahil olduğu 2015 yılından 2022 yılına kadar muhaliflerin kontrol ettikleri İdlib bölgesine yönelik hava ve kara saldırıları incelenmiştir. Saldırıların incelenmesi sürecinde saha ziyaretlerinde elde edilen bulgulardan, sahadaki yetkililerle yapılan görüşmelerden, görgü tanıklarının ifadelerinden, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının raporlarından, saldırılarla ilgili video görüntülerinden ve fotoğraflardan yararlanılmıştır.


Suriye’deki Rus hava saldırıları incelendiğinde, sivillerin, altyapının ve sivil yerleşim alanlarının, Rus savaş uçaklarınca ayrım gözetmeksizin hedef alındığı açıkça gözlenmektedir. Sahadaki görsel kaynaklar ve tanıklıklar başta olmak üzere, elde edilen veriler analiz edildiğinde, Rus güçlerinin sivilleri ve askeri anlamda karşılığı oldukça az olan veya hiç olmayan tüm sivil altyapıyı hedef aldığı tespit edilmektedir. Bu raporda analiz edilen saldırılar ve sunulan veriler, Rus savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırıların tümünü içermemekle birlikte, eldeki görsel ve yazılı içeriklerin mevcut ve doğrulanabilir olduğu “sembolik” saldırıları ele almaktadır. Raporda belgeleriyle ele alınan saldırılar, bu saldırıları gerçekleştiren Rusya’nın kendisine atfedilen diğer saldırıların da faili olduğu ihtimalini güçlendirmektedir. Bu kapsamda rapor; bundan sonra ortaya konulacak raporlama, savunuculuk, araştırma ve analiz faaliyetlerine katkı sunmayı amaçlamaktadır.