İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Mülteciler son anda donmaktan kurtarıldı

Anasayfa

Haberler

Mülteciler son anda donmaktan kurtarıldı

Mülteciler son anda donmaktan kurtarıldı

Edirne’ye gelip Meriç Nehri üzerinden kaçak geçtikleri Yunanistan’da güvenlik görevlilerine yakalanan 29 mülteci, Türkiye’ye geri gönderildi. Mültecileri donmaktan son anda AFAD ekipleri kurtardı.

Yunan polisinin botlara bindirip Meriç üzerinden Türkiye tarafına ittiği mülteciler, soğuk ve karlı havada nehir ortasında bir adacığa sığınıp, jandarma hattını arayarak donmak üzere olduklarını belirterek, yardım istedi. Bölgeye sevk edilen askerler ve AFAD ekipleri, donmak üzere olan mültecileri kurtardı.

Meriç ilçesinin Serem köyünden aralarında Afganistan, Pakistan ve İranlılar’ın bulunduğu bir grup mülteci 5 gün önce Meriç Nehri üzerinden botla Yunanistan’a geçti. Burada Yunan polisi tarafandan yakalanan mülteci, 2 gün bir odada tutulduktan sonra iddiaya göre bota zorla bindirilerek Türkiye tarafına gönderildi.

Yunan polisinin botlara bindirip Meriç üzerinden geri ittiği mülteciler, soğuk ve karlı havada nehir ortasında bir adacığa sığınırken Türkçe bilen bir mülteci, 156 jandarma hattını arayarak donmak üzere olduklarını belirterek, yardım istedi. İhbar üzerine giden 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı ‘Hudut Kartalları’ askerleri, Edirne Jandarma Komutanlığı ve AFAD ekipleri mültecileri mahsur kaldıkları adacıktan kurtardı. 29 mülteciden ikisinin sıfırın altında 5 dereceyi bulan soğuk hava nedeniyle donma tehlikesi geçirdiği, birçoğunu ise boyunlarına kadar suyun içinde olduğu belirlendi.

112 ambulansı ile Meriç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan mültecilerden İran uyruklu K.D.’nin solunum güçlüğü çektiği ve hayati tehlikesi olduğu belirlendi. İranlı  K.D. ilk müdahalesinin ardından İstanbul’daki başka bir hastaneye sevk edildi. Diğer mülteci ise Meriç Devlet Hastanesi’nde tedavi edildi.