İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Mülteci Okulu’nun 7. Etabı Yalova’da Gerçekleşti

Anasayfa

Haberler

Mülteci Okulu’nun 7. Etabı Yalova’da Gerçekleşti

Mülteci Okulu’nun 7. Etabı Yalova’da Gerçekleşti

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği düzenli olarak gerçekleştirdiği “Mülteci Okulu” geçtiğimiz hafta Yalova’da Gerçekleşti.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) düzenli olarak gerçekleştirdiği “Mülteci Okulu” geçtiğimiz hafta Yalova Üniversitesi’nde yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Programa Doç. Dr. Fethi Güngör, Prof. Dr. Musa Şahin, İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Osman Atalay, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Kurt, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Üniversitesi Genel Sekreteri Sayim Oral, UMHD Başkan Yardımcısı Avukat Abdullah Resul Demir ve çeşitli STK temsilcilerinin katılımı ile düzenlendi.

Mültecilik üzerine sosyolojik tespitlerin yapıldığı programda ensar ve muhacir kardeşliği üzerinden toplumsal bütünleşmeye vurgu yapıldı. “Ebedi Mülteci İnsan” konusu üzerine sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Fethi Güngör konuşmasında “her insanın potansiyel mülteci olabileceğini” ifade ederek mültecilik konusuna yeni bir bakış açısı getirdi.

Doç. Dr. Fethi Güngör’ün konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Musa Şahin, Türkiye’deki ve dünyadaki gençlerin mültecilere karşı sergilediği tutum üzerine değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Şahin sunumunda, mülteciliğin sebepleri üzerine vurgu yaparak, “Bugün konuşmamız gereken şey mülteciliğin sonuçları değil mülteciliğin sebepleridir. Dünya kamuoyunda sıklıkla mültecilerin getirdiği sorunlar üzerine sosyolojik tespitler yapılıyor. Fakat kimse Müslümanların yaşadığı zulüm ve maruz kaldıkları sömürünün farkında değil.” şeklinde konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Osman Atalay ise konuşmasında “tarih boyunca Anadolu toprakları mültecilere kucak açmış bir coğrafya olarak bilinir. Hali hazırda Ortadoğu’da yaşanan savaşlardan dolayı Türkiye’ye gelen misafirler Anadolu’nun misafirperverliğini yakından görmüş ve bu topraklarda hala Mevlana’nın hoşgörü kapılarının sonuna kadar açık olduğuna tanık olmuştur” dedi.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Kurt ise söylenilenlere ek olarak “ sömürü düzeninin uşaklığını yapan medya kuruluşlarının mülteciler üzerine yapmış olduğu algı operasyonları toplumlar üzerinde kin ve nefret söylemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor” dedi.

Sosyal Hizmet ve Engelsiz Üniversite ile Yalova İnsani Yardım Kulüplerinin katkılarıyla düzenlenen programın ardından “Mülteci Okulu 7” katılımcılarına sertifika takdim edildikten sonra program çekilen hatıra fotoğrafı ile nihayete erdi.