İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Mülteci Konseri Mültecilerin Sesi Oldu

Anasayfa

Manşet

Mülteci Konseri Mültecilerin Sesi Oldu

Mülteci Konseri Mültecilerin Sesi Oldu

Derneğimiz, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla “Mülteci Konseri” düzenledi.   

Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz konsere; Suriye’den Malik Noor, Alaa ve Baidaa Alkhatib, İran'dan Danial Ajdari, Kongo'dan Enzo Ikah, Makedonya'dan Mesut Kurtis, Küba'dan Keily Fidel, Kanada'dan Sarah Atkinson katılırken,  Türkiye’den ise; Taner Yüncüoğlu, Umut Mürare, Aykut Kuşkaya, Eşref Ziya, Grup Genç, Kemal Faruk, Mehmet Ali Aslan, Resul Aydemir, Tayfun Ayaz ve Hicret Nida Bulut sahnede misafir sanatçılarla sahne aldı.

Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konsere dernek başkanımız Avukat Abdullah Resul Demir, MEHCER Göç Sanatçıları Derneği Başkanı Turan Kışlakçı ve bazı yetkililer katıldı. 

"Mültecilerin seslerine ses olmak için organize ettik bu konseri”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Abdullah Resul Demir ise konseri hazırlarken asıl hedeflerinin bir farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Dünya üzerindeki mültecilerin seslerine ses olmak için organize ettik bu konseri. Problemlerini, sıkıntılarını belki müzikle ifade etmek isteyeceklerdi. Biz uzun yıllardır hak temelli bir dernek olarak çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Dünya üzerindeki bütün mültecilerin haklarını, bu anlamda onların neyle karşılaşacaklarını ifade etmeye çalışıyoruz. Haklarıyla ilgili mücadeleler veriyoruz. Gerek mahkemeler nezdinde, gerek uluslararası platformlarda elimizden geleni yapıyoruz ama son yıllarda özellikle mültecilerin yaşadığı türlü türlü sıkıntılar oluyor. Belki kendilerini ifade etmekte zorlanıyorlardı. Biz de bugün 20 Haziran'ı vesile kılarak bir farkındalık oluşturalım, müziği kullanalım, bu vesileyle 'müzik herkesin paylaştığı vatan' mottosuyla müziği bir duygu düşünce paylaşımı olarak sizlere iletmeye çalıştık.” 

Derneğimizin yanısıra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen konserle mültecilerin vatan hasretini azaltmayı ve konu hakkındaki farkındalığı artırmayı amaç edindik.  

"Müzik, herkesin paylaştığı vatan" mottosuyla hareket ettiğimiz bu konserle Mülteci kavramına zihinlerde olumlu bir katkı sunmayı hedefledik. 

Konserimiz, Mülteci TV YouTube kanalı ve Akit TV’den canlı olarak geniş kitlelere ulaşma imkanı da buldu. 

Konser katılan sanatçıların parçalarından oluşan bir albüm çalışması da önümüzdeki dönemlerde daha geniş kitlelerle bulaşacak. 

Mülteci Sayısı 80 Milyonu Aştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre 2020'de yerinden edilen kişilerin sayısı 80 milyonu aştı.

Bunların 26 milyonu mülteci olurken, 45.7 milyonu kendi vatanında yerinden edildi, geri kalanı ise sığınmacı oldu. Son 20 yılda yerinden edilen insan sayısı ise iki katına çıktı. Türkiye ise, 2014'ten bu yana dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda.