İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Meriç’te mahsur kalan mülteciler için Türkiye’den yardım istendi

Anasayfa

Haberler

Meriç’te mahsur kalan mülteciler için Türkiye’den yardım istendi

Meriç’te mahsur kalan mülteciler için Türkiye’den yardım istendi

Yunanistan, Türkiye - Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri üzerinde, askeri yasak bölge içinde yer alan bir adacıkta günlerdir mahsur kaldıkları bildirilen mülteciler için Türkiye’den yardım istedi.

AP’nin haberine göre Yunanistan polisinden yapılan bir açıklamada, talebin, adacık için verilen koordinatların “Yunan egemenliği dışında” olduğunun ortaya çıkmasının ardından iletildiği belirtildi. Açıklamada, Türkiyeli yetkililerden mültecileri adacıktan hızlı bir şekilde çıkarmak ve onlara “gerekli tüm yardımı” sağlamak için “acilen gerekli tüm önlemleri almaları” istendi. Yunan Mülteciler Konseyi, Yunan ve Türk yetkililer tarafından sınırda geri itildiklerini iddia edilen mültecilerin, 5 yaşında bir kız çocuğunun akrep sokması sonucu öldüğünü aktardığını hatırlattı.

AP’ye konuşan Konsey Başkanı Vassilis Papadopoulos, mültecilerden ilk kez temmuz ortasında haberdar olduklarını belirtti. Bu kişilerin Yunan tarafına geçmeyi başardıktan sonra geri itildiklerini, ardından Türkiyeli yetkililer tarafından da geri kabul edilmediklerini ve sonunda nehir üzerindeki adacıkta mahsur kaldıklarını aktardıklarını söyledi.

Dün basına yansıyan haberlerde, gazetecilere mesaj gönderen mültecilerin bir kız çocuğunun daha akrep sokması nedeniyle sağlık durumunun ciddi olduğunu ilettikleri bilgisi yer almıştı.