İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Meriç Nehri Üzerinde Mahsur Kalan Göçmenler İle İlgili Girişimlerimiz Hakkında

Anasayfa

Haberler

Meriç Nehri Üzerinde Mahsur Kalan Göçmenler İle İlgili Girişimlerimiz Hakkında

Meriç Nehri Üzerinde Mahsur Kalan Göçmenler İle İlgili Girişimlerimiz Hakkında

09.08.2022 tarihinde Türkiye-Yunanistan sınırının Yunanistan tarafında Meriç Nehri [Evros] üzerinde 41.272383; 26.429274 numaralı koordinatlarda yaklaşık 40 Suriyeli sığınmacının bulunduğuna ilişkin tarafımıza ulaşan bilgiler sonucunda Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak hem Türk makamları hem de Yunan makamlarıyla görüşülmüş, etkin bir süreç takibi yürütülmeye çalışılmıştır.

Bu süreçte; Yunanistan Cumhuriyeti Göç ve Sığınma Bakanlığı Genel Sekreterlik Yardım Hattı’na 09.08.2022 tarihinde bilgi verilmiştir. Bakanlık yardım hattı 10.08.2022 tarihinde derneğimizle yeniden irtibat kurmuş ve Yunan polisini verilen koordinatlardaki sığınmacıların bulunmasına ilişkin bilgilendirdiğini ifade etmiştir.

Bunun yanında Edirne İl Jandarma Komutanlığı ile 10.08.2022 tarihinde görülmüş mültecilerin muhtemel konumu hakkında bilgi verilmiştir. Komutanlık verilen koordinatlara ivedikle gitmiş, Meriç Nehri üzerindeki adacığa yakın bölgede megafonla Türkçe, Arapça ve Kürtçe çağrıda bulunmuş fakat yaklaşık 75 metre uzaklıkta olan adacıktan hiç ses gelmediğini ifade etmiştir. Komutanlık ayrıca 1 gün öncesinde aynı bölgede bir kız çocuğunun akrep sokması nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisinin kendilerine ulaştığını, gece aynı bölgeye ekip gönderildiğinde herhangi bir sese ya da bulguya ulaşılamadığını ifade etmiştir. Adacık, nehrin Yunanistan tarafında kaldığından Türk makamları adacığa müdahale edememektedir.

Ayrıca göç alanında çalışmalar yürüten Yunan sivil toplum kuruluşlarından Association for the Social Support of Youth [ARSİS] ile görüşülmüş, koordinatlar ve koşullar kendilerine bildirilmiş ve Yunanistan teritoryası üzerinden adacığa ulaşmaları gerektiği bildirilmiştir. Bu süreçte Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak insani yardım desteği sunabileceğimiz açıkça kendilerine ifade edilmiştir.
Yunanistan’da göç alanında çalışan bir diğer sivil toplum kuruluşu Home for All ile 09.10.2022 tarihinde görüşülmüş kendilerine süreç ve koordinatlar ile ilgili bilgi verilmiş fakat ilgili STK mesafe uzaklığı nedeniyle yardımcı olamayacağını bildirmiştir.

10.09.2022 tarihinde Yunanistan merkezli göç alanında önde gelen kuruluşlardan Greek Council for Refugees ile 10.09.2022 ve 11.09.2022 tarihlerinde görüşülmüş ve kendilerine hem mail hem de sözlü olarak bilgi verilmiştir. Bunun yanında bölgeye Yunanistan üzerinden ulaşmaları gerektiği, derneğimiz olarak Suriyeli mültecilere ulaşmaya çalıştığımız ifade edilmiştir. Süreç takip aşamasındadır.

Süreç Uluslararası Mülteci Hakları Derneği tarafından yakından takip edilmekte, Yunanistan kanadındaki sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler sürdürülmekte, uluslararası gazetecilerle temas kurulmakta ve ilgili makamlara bilgi verilmeye devam edilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.