İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

İskoçya’da Müslüman Göçmen Mahallesine Baskın

Anasayfa

Haberler

İskoçya’da Müslüman Göçmen Mahallesine Baskın

İskoçya’da Müslüman Göçmen Mahallesine Baskın

İskoçya'da iki müslüman göçmenin Ramazan Bayramı ve Covid-19 salgını hiçe sayılarak İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göçmenlik Bürosu görevlileri tarafından zorla göz altına alınmaya çalışılması büyük protestoları da beraberinde getirdi.

İskoçya’nın en büyük şehri olan Gloskow’da dün meydana gelen olayda; Göçmenlik bürosu yetkilileri müslüman nüfusun yoğun olarak bulunduğu Pollokshields bölgesinde iki müslüman göçmeni sınır dışı etmek amacıyla göz altına almak istedi. Olay üzerine bölgede yaşayan 200’den fazla kişi polis ve göçmenlik bürosunun tutumunu protesto etti. Saatlerce süren protestoların ardından sınır dışı edilmek üzere göz altına alınmak istenen iki müslüman göçmen ise serbest bırakıldı.

Sert göçmenlik karşıtı politikalarıyla eleştirilen hükümetin, Ramazan Bayramı ve Covid-19 salgınını görmezden gelerek iki müslüman göçmeni gözaltına alarak sınır dışı etmek istemesine halktan ve politikacılardan büyük tepki yağdı.
İskoç Mülteci Konseyi’nden Wafa Shaheen bir gazeteye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Komşuları ve aileleri ile barış içinde dini kutlamaları yaparken, insanları bayramın ilk gününde evlerinden çıkmaya zorlamak ciddi bir kültürel eksikliği gösteriyor. Bu durum İçişleri Bakanlığı tarafından hassasiyetle incelenmeli.”