İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Hedefimiz 3 bin çocuktu ama 10 bin çocuğa ulaştık

Anasayfa

Haberler

Hedefimiz 3 bin çocuktu ama 10 bin çocuğa ulaştık

Hedefimiz 3 bin çocuktu ama 10 bin çocuğa ulaştık

Suriye’nin kuzeyindeki Halep iline bağlı, muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesinde savaş sırasında doğan ve kamplarda yaşayan çocuklara yönelik “Azez 2017 Sınırsız Şenlik” programı düzenlendi.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinin (UMHD) Azez ve Mare’de gerçekleştirdiği ve 10 gün süren etkinliklere 10 bin çocuk katıldı. Türkiye’den sanatçı Metin Şentürk, sunucu İkbal Gürpınar ile milli rallici Burcu Çetinkaya Bucak’ın da katıldığı etkinliklerin son gününde  Es Selame Çadır Kenti’ndeki çocuklar doyasıya eğlendi.

UMHD Basın Sorumlusu Neslihan Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Suriye’de çocuklara yönelik sınırsız şenlik adında bir etkinlik düzenledik. Öncelikle Azez ve çevresindeki çocukları eğlendirdik. Bu bölgede savaşta doğmuş, kamplarda yaşayan çocuklara hitap ettik. Bu etkinlikte yüz boyama, palyaço oyunlarıyla oynandı. Çocukların tebessümlerine şahit olduk. Bu çocuklar savaşta doğan ve kamplardan başka bir dünya görmeyen çocuklar. Onlara, yaşadıkları dünyaların haricinde başka dünyalar olduğunu da göstermek istedik. Allah’a şükür yaptığımız etkinliklerle çocuklar üzerinde güzel izler bıraktık.” diye konuştu.

 

Önder, “Çevremize bu projeyi anlattığımız zaman, ‘orada savaş var, orada nasıl şenlik yapacaksınız?’ diyenler oldu.”ifadesini kullandı.Şenlik kapsamında temas etmeyi planladıkları çocuk sayısının çok üstünde çocuğa ulaştıklarını dile getiren Önder, “Hedefimiz 3 bin çocuktu ama 10 bin çocuğa ulaştık.” dedi. Çocuklarla iyi iletişim kurduklarını ve iyi vakit geçirdiklerini ifade eden Önder, “Buraya 40 gönüllü bayanla geldik. Bu gönüllüler buradaki çocuklara sanki kendi kardeşleriymiş gibi davrandı. Onlarla oyunlar oynadılar. Savaşın verdiği acı hissi etkinlikte tebessüme çevirdik. Bu çocuklar savaştan başka bir dünya görmemişlerdi. Hayatlarında hep acı vardı. Biz bu acıları hafifletmek istedik. Ulaşamadığımız yüz binlerce çocuk var. Bu çocukları dünya görmezden gelmiş. Bu etkinlikle farkındalık oluşturduk. Bu çocuklar başka bir ülkenin insanları tarafından sevildiğinin farkına vardı.” diye konuştu.

UMHD gönüllülerinden üniversite öğrencisi Havva Nur Demir de “Benim üç kız kardeşim var. Buraya gelerek binlerce kız kardeş edindim. Burada her çocuğun ablasıymışım gibi davrandım. Burada savaşta doğmuş ve savaştan başka hiçbir şey bilmeyen çocuklardan bahsediyoruz. Bu çocukların hislerine tanık olduk. Bazı şeyleri paylaştık. Onlarla oyunlar oynadık. Çocukların ilgiye ihtiyaçlarını gördüm. Burada 10 gün boyunca ilgilendiğimiz çocuklar bizi bırakamaz oldu. Çok iyi kaynaştık, iyi izler bıraktık bölgede.” değerlendirmesinde bulundu.

Es Selame Çadır Kenti’ndeki şenliğe katılan 10 yaşındaki Zehra Nur Latif ise etkinlikte emeği olan herkese teşekkür etti.