İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Halep Konvoyu ve Ekibimiz Sınıra Ulaştı

Anasayfa

Haberler

Halep Konvoyu ve Ekibimiz Sınıra Ulaştı

Halep Konvoyu ve Ekibimiz Sınıra Ulaştı
28 Temmuz’dan beri kuşatma altında olan Halep; havadan Rus bombardımanı, karadan rejim askerleri ve iranlı şii milislerin saldırısıyla Aralık ayı itibariyle adeta bir enkaza dönüştü.
Şehirde her insanın doğuştan sahip olması gereken bir hak olarak; insan onuruna yakışır bir hayat sürmek şöyle dursun nefes almanın dahi imkansız hale geldiği bilgiler arasında yer alıyordu.
Rejim, Rusya ve İran tüm uluslararası savaş hukuku ve insan hakları hükümlerini çiğneyerek dünyanın gözleri önünde 2000’li yılların Srebranitsa’sını yaşatıyordu.
Yardım çığlıklarının duymazdan gelinemez bir hal almasıyla ulusal ve uluslararası medyanın da gözü Halep’e çevrildi.
Kuşatmanın başladığı ilk günlerden itibaren burada bir insani kıyım yaşanacağını ve milletlerarası tedbirlerin alınmadı gerektiği uyarılarında bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı İnsani İlişkiler Koordinatörlüğü yapılan sivil katliamına dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla Halep’e Yol Açın sloganıyla bir kara konvoyu düzenledi.
Konvoy 14 Aralık Çarşamba günü Kazlıçeşme Meydan’ından hareketle çeşitli illere uğrayarak buralardaki konferans ve etkinliklerle Halep’te yaşanan drama dikkat çekti. 17 Aralık Cumartesi günü Hatay’a vardığında ise 80.000 kişi ile Cilvegözü Sınır Kampısı’na çok yakın bir yerde miting düzenlendi.
Bizler de Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak, mülteci kardeşlerimizin her türlü hukuki sıkıntılarıyla ilgilenirken; mülteciliği doğuran sebeplerin de ortadan kalkması için gayret göstermekteyiz. Bu sebeple Halep’te yapılan “öldürme ve göçe zorlama” faaliyetlerinin durdurulması için dernek mensuplarımız ile Konvoy’daki ve sonrasındaki faaliyetlerde yerimizi aldık.
Yönetim Kurulu üyelerimizden Esma Zorlu ve Sümeyye Nur Düzcan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişilik ekip Hatay sınırından Suriye’ye girerek içerde gerçekleşen tahliye işlemlerini gözlemledi. Bu sırada gelen Haleplilere ve sahada çalışan STK yetkililerine sorular yönelterek bölgedeki insani kriz hakkında bilgi aldı.
İlerleyen günlerde yayınlanacak olan Halep Raporu kamuoyunun ilgisine sunulacaktır.