İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Geri Gönderme Tartışmaları Gölgesinde Mültecilik

Anasayfa

Basın Bildirileri

Geri Gönderme Tartışmaları Gölgesinde Mültecilik

Geri Gönderme Tartışmaları Gölgesinde Mültecilik

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgür-Der, Mazlum-Der, Mülteci Dernekleri Federasyonu ve İGAM ile birlikte 28 Nisan 2022 tarihinde İHH Genel Merkezi Kudüs Toplantı Salonu’nda “Geri Gönderme Tartışmaları Gölgesinde Mültecilik” başlıklı basın açıklamamızı gerçekleştirdik. 

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği başkanı Av. A. Resul DEMİR’ in yaptığı basın açıklamasında Suriyeli mülteci kardeşlerimiz ve Suriye’nin güncel durumu hakkında öne çıkan resmi verileri paylaştı. Bunun yanında Türkiye ve uluslararası topluma düşen görevlerden de bahseden Demir, mültecilere ilişkin kasıtlı bir şekilde oluşturulmaya çalışılan olumsuz algının ve geri gönderme tartışmalarının karşısında olduğunu bildirerek sözü diğer sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bıraktı.


İlk olarak söz alan Mazlum-Der Genel Başkanı Kaya KARTAL konuştu.

Türkiye’de özellikle siyasilerin ve medyanın kullandığı dilin maalesef mültecilere şiddet olarak geri döndüğünü ve güvenlik riskleri nedeniyle geri dönüşün mümkün olmadığını vurgulayan Kartal, zorla geri göndermenin uluslararası hukuk ve iç hukuk kurallarına göre mümkün olamayacağını bildirdi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan KAYA ise ırkçılığın dünyada ve Türkiye’de yeni bir mesele olmadığını, insanların toplumsal ve dini mensubiyetlerinin ayrımcılık aracı olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman ATALAY ise mülteci meselesinin iktidara karşı bir koz olarak kullanılmasını doğru bulmadığını ve geri dönüş için öncelikli olarak güvenli bölgelerdeki şartların iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Uğur YILDIRIM ise İdlib’in Gazze’den sonra metrekareye düşen insan sayısı anlamında dünyada ikinci sırada olduğunu, onurlu bir geri dönüşten bahsedilebilmesi için bu bölgelerde ne kadar onurlu bir yaşam sürülebiliyor sorusuna yanıt bulunması gerektiğini ifade etti.

Basın toplantımız mültecilere ilişkin kasıtlı olarak yanlış oluşturulan algının sona ermesi, Türkiye ve uluslararası toplumda yardım faaliyetlerinin artarak devam etmesi temennisi ile son buldu.