İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Düzce Üniversitesi’nden Mülteci Öğrencilerin Sosyal Uyum Sorunlarıyla İlgili Küresel Proje

Anasayfa

Haberler

Düzce Üniversitesi’nden Mülteci Öğrencilerin Sosyal Uyum Sorunlarıyla İlgili Küresel Proje

Düzce Üniversitesi’nden Mülteci Öğrencilerin Sosyal Uyum Sorunlarıyla İlgili Küresel Proje

Düzce Üniversitesi’nden Mülteci Öğrencilerin Sosyal Uyum Sorunlarıyla İlgili Küresel Proje


Düzce Üniversitesi adına yürütücülüğünü yaptığı uluslararası projeleri başarıyla gerçekleştiren Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Kılıç’ın, Avrupa Birliği Erasmus+ KA220 SCH Cooperation Partnerships in School Education alanında, Ulusal Ajans’a başvuru yaptığı “Integration of Refugee Children toward Socio-cultural Harmony” adlı projesi, kabul edildi.

Düzce Üniversitesi koordinatörlüğünde 2 yıl sürecek olan büyük ölçekli projede; Türkiye, Almanya, Slovenya ve Slovakya’dan üniversite ve kurumların ortaklığında, Türkiye ve AB ülkelerinde ulusal ve uluslararası düzeyde yenilikçi, modern ve serbestçe erişilebilir eğitim materyallerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca mülteci öğrencilerin sosyal uyum sorunlarını çözmek için ihtiyaç ve gereksinimlerin uluslararası standardizasyonu belirlemek ve okullar, üniversiteler, hükümet ile sivil toplum kuruluşları arasında anlamlı ve uzun süreli iş birlikleri sağlamak da projenin amaçları arasında yer alıyor.Projeyle ilgili görüşlerini dile getiren Doç. Dr. Metin Kılıç, Düzce Üniversitesi’nin küresel ölçekli büyük projelerde de öncü yükseköğretim kurumu olduğuna dikkat çekti. Ülkemizin dünya üzerinde mültecilere en çok destek veren ülke konumundan hareketle, Düzce Üniversitesi’nin de ulusal ve uluslararası öğrencilerin eğitim materyallerine erişimi, mülteci öğrencilerin sosyal uyum sorunlarının çözümü, standardizasyonların belirlenmesi noktasında önemli bir misyon edindiğini belirten Doç. Dr. Metin Kılıç, projede önemli iş birliklerini hayata geçirerek Düzce Üniversitesi’nin dünya üniversitesi olduğunu bir kez daha kanıtladığını sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Metin Kılıç’ın; 2021 yılında Düzce Üniversitesi koordinatörlüğünde başarılı bir şekilde tamamladığı “EMIEW - Educational Modules for “Insurance and Employability of Women” adlı projesi ile birlikte Düzce Üniversitesi’nde toplamda 6 adet AB projesi yürütülüyor. Doç. Dr. Metin Kılıç’ın; Düzce Üniversitesi’nin ortak kurum olarak yer aldığı ve şu an devam eden projeleri arasında “Modules and Applications for Increasing School Success of Students with the Innovative Digital School Model”, “Promoting Social Inclusion of Disadvantaged and Vulnerable Groups”, “Comprehensive Training Model to support the integration process, to create the inclusive environment and opportunities for the immigrant women in the field of social and working life”, “Developing and Strengthening The Operational and Personal Capacities Of Public and Non-Public Organisation In Provision of Supprting Services For Refugees, Migrants And Immigrants Through Innovative Approaches” adlı projeler bulunuyor.

Kaynak: DüzceTV