İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Dünyadaki mülteci sayısı Türkiye nüfusuna ulaştı

Anasayfa

Haberler

Dünyadaki mülteci sayısı Türkiye nüfusuna ulaştı

Dünyadaki mülteci sayısı Türkiye nüfusuna ulaştı

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün raporuna göre savaşlar nedeniyle yerlerinden edilen mültecilerin sayısı 7,6 milyarlık dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturuyor.

Çatışma ve savaşlardan kaçan mültecilerin sayısı, modern tarihin zirvesine çıkarak, dünya nüfusunun yüzde birine ulaştı. Yani 7,6 milyar kişilik küresel nüfusun 76 milyonu, daha da somut bir rakamla Türkiye nüfusuna yakın bir kısmı, savaşlar nedeniyle evini terk etmek zorunda bırakıldı.

ABD merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün, son 10 yılın en huzursuz dönemine girildiğini vurguladığı raporuna göre 2016’da mülteci sayısı 65,6 milyondu ve bu kişilerin yüzde 55’inden fazlası ise Suriye, Afganistan ve Güney Sudanlı mültecilerdi. Geçen yıla nazaran dünya üzerindeki mülteci sayısı yaklaşık 11 milyon artarak bugün 76 milyona ulaştı.

Küresel Barış Endeksi’nde dört yıldır yaşanan gerilemenin bu yılki nedeni yine terörizm ve iç savaşlar oldu. İzlanda dünyanın en güvenli ülkesi seçilirken, bu ada ülkesini Yeni Zelanda, Avusturya, Portekiz ve Danimarka takip etti.

Puanı gerileyen 92 ve iyileşme gösteren 71 ülkeden oluşan listenin sonundaki isimler ise değişmedi: Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Irak ve Somali.

Önüne geçilemeyen şiddetin dünya ekonomisine etkisi 2017’de 14,8 trilyon dolarken, bu miktar 2018’de yüzde 2 arttı. Söz konusu maliyet, küresel üretimin yüzde 12,4’üne eşit.

“Mülteciler tek başına, dünyanın en büyük ülkelerinden birini oluşturabilir” diyen Enstitü Kurucusu Steve Killelea, “Barış, yalnızca insanların acı çekmesini durdumak değil, aynı zamanda ekonomik fırsat yaratmaktır. Listenin sonundaki ülkeler korkunç bir düşüş döngüsüne girmiş durumda” ifadelerini kullandı.