İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Dünya Çocuk Hakları Günü Uyum Etkinliği

Anasayfa

Manşet

Dünya Çocuk Hakları Günü Uyum Etkinliği

Dünya Çocuk Hakları Günü Uyum Etkinliği

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak mülteci çocukların temel haklarına vurgu yapmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Uyum Derneği paydaşlığında  mülteci ve Türk kökenli çocuklar için bir uyum etkinliği gerçekleştiriyoruz!

20 Kasım 2023 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Çocuk Eğitim Trafik Parkı’nda gerçekleştireceğimiz trafik eğitimi etkinliğinin yanı sıra sokak oyunları ile mülteci ve Türk çocuklara trafik eğitimi vererek farklı kültürlerden gelen çocuklar arasındaki dostluğu teşvik etmek ve toplumlar arasında daha iyi bir entegrasyon sağlanmasını hedefliyoruz.

Etkinlik kapsamında yetim çocuklara çeşitli hediyeler vererek, çocuk hakları ile ilgili masallar anlatacağız. Çocuklarla birlikte yüz boyama, palyaço gösterileri ve sokak oyunları gibi etkinlikler gerçekleştirerek mülteci ve Türk çocuklarımızla güzel bir gün geçirmeye çalışacağız. Çocuklara verilecek trafik eğitimi ile çocukların güvenli bir trafik ortamında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçlenerek toplum içindeki yerlerini daha iyi kavrayabilmelerini mümkün kılmak istiyoruz.

Uyum Etkinlikleri, birbirinden farklı faaliyetlerin yer almasıyla çeşitli yaş gruplarına hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Etkinliklerle yerel toplulukta uyumun teşvik edilmesi, çocukların eğlenerek öğrenmeleri ve birbirleriyle tanışmaları hedeflenmektedir. Bu program sayesinde, mülteci ve Türk çocuklar bir araya gelerek sosyal bağlarını güçlendirecek ve birbirlerinin kültürlerini tanıma fırsatı bulacaklar.

Uyum Etkinlikleri saat 10:00'da başlayacak ve saat 15:00'a kadar sürecektir. Programda yer alan etkinlikler şunlardır:

Saat 10:00 - 11:00 arasında Trafik Eğitimi düzenlenecek ve saat 11:00 - 12:00 arasında Basın Açıklaması yapılacaktır. Saat 12:00 - 13:30 arasında Yüz Boyama , Tanışma ve Palyanço etkinliği düzenlenecektir. 13:30 – 14:30 Masal Anlatım etkinliği ve saat 14:30 - 15:00 arasında ise Hediye Dağıtımı yapılacaktır.

Ayrıca uyum etkinliği öncesi yerel ve uluslararası basının yer alacağı Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir. Basın açıklaması Mülteci Tv kanalından canlı olarak yayımlanacaktır.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak tüm ilgilileri basin açıklaması ve etkinliğimize bekliyoruz.