İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Dış İlişikiler

Anasayfa

Çalışma Alanlarımız

Dış İlişikiler

Dış İlişkiler

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Dış İlişkiler Kurulu’nun çalışmalarında insan hakları ve mülteci hakları alanında yurt dışında aktif faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalar yürütmek birinci önceliktir.

Dış İlişkiler Kurulu, mülteci haklarına ilişkin merkezleri olan üniversiteler ve bu alanda dünyada önde gelen akademisyenlerle etkileşim içerisinde olup ortak akademik çalışmalar yapar ve mültecilerin maruz kaldığı hukuksuz uygulamalarla ilgili dünya kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefler.

Ayrıca mültecilerin en fazla geldikleri ve yoğunlukta bulundukları bölgelere giderek mülteci kamplarına ziyaretlerde bulunur. Bu ziyaretlerde amaç, mültecilerin hukuksal problemlerini dinleyerek yerel avukatlarla yapılan ortak çalışmalar neticesinde sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktır. Türkiye dışından yapılan başvuruların takibi de bu kurul tarafından yapılır. Gelen başvurular değerlendirildikten sonra bölgedeki avukatlar ile iletişime geçilerek mültecilere hukuki destek verilmesi için süreç takip edilir.