İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Dava Takibi : Suriyeli Çocukları Dilendiren Çete Hakkında

Anasayfa

Manşet

Dava Takibi : Suriyeli Çocukları Dilendiren Çete Hakkında

Dava Takibi : Suriyeli Çocukları Dilendiren Çete Hakkında

Dosya Bilgileri:

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2021/99 Esas

Konu: Suriyeli Çocukları Dilendiren Çete Hakkında


Suriyeli Çocukları Dilendiren Çete Hakkında

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından İstanbul’da bulunan bir çetenin Suriyeli çocukları, iş verme bahanesi ile ailelerinden aldıktan sonra bilhassa toplu taşıma araçlarında dilendirdiği tespit edilmiştir. Dernek avukatlarımızca yapılan görüşme ve incelemelerde savcılık tarafından şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun insan ticareti başlıklı 80 inci, suç işlemek amacıyla örgüt kurma başlıklı 220 inci ve dilencilik başlıklı 229 uncu maddeleri kapsamında soruşturma açıldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan iddianame, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul dilerek soruşturma aşaması tamamlanmış ve 2021/99 Esas numarası ile kovuşturma aşamasına geçilmiştir.

Dosyada bulunan on beş sanığın on üçü mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Bu sanıklar hakkında son olarak 20.01.2021 tarihinden tutukluluğun devamına karar verilmiştir. Sanıklar halihazırda Maltepe Cezaevi’nde bulunmaktadırlar. Duruşma gününde hazır bulunmaları adına diğer iki sanık hakkında ise zorla getirme kararı çıkartılmıştır.

Yapılan incelemelerde dosya kapsamındaki delillerin toplu taşıma araçlarında dilendirilen çocukların görüntüleri, sanıkların suç içerikli telefon görüşmeleri ve mağdur beyanlarından oluştuğu görülmüştür.

Yargılamanın ilk duruşması 21/05/2021 tarihinde, saat 13:30’da, 2021/99 Esas numarası ile İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

Yargılamanın takip edilebilmesi adına derneğimizce davaya katılma talebinde bulunulacaktır.  Yargılama sürecinde meydana gelen gelişmeler, hukuki çerçevede kamu ile paylaşılacaktır.