İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Çaresiz göçmenleri donarak ölüme terk eden Yunanistan’ı protesto ettik.

Anasayfa

Haberler

Çaresiz göçmenleri donarak ölüme terk eden Yunanistan’ı protesto ettik.

Çaresiz göçmenleri donarak ölüme terk eden Yunanistan’ı protesto ettik.

Yunanistan’da, eşyaları ve kıyafetleri gasp edilerek sınır dışı edilen 19 mültecinin donarak ölmesi kamuoyu tarafından tepki çekmişti. Yaşanan olumsuz gelişme sonrasında harekete geçen sivil toplum kuruluşları olarak "İnsanlık Dondu!" sloganıyla Yunanistan'ın mülteci politikası ve mültecilere yönelik saldırgan tutumunu protesto etmek amacıyla Yunanistan'ın Taksim'deki Başkonsolosluğu önünde toplanarak ortak basın açıklaması düzenledik.


Derneğimizin yanı sıra, İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgürder, Mazlumder, Müldef, Akmer, Davet Derneği, Muştu Gençlik ve Rahmet Yolu Derneği'nin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Birleşmiş Milletlerin ve Avrupalı insan hakları örgütlerinin, duyarlı insanların yapılan zulme karşı çıkması gerektiğine vurgu yapıldı.


Ayrıca derneğimiz adına açıklama yapan genel başkanımız Av. Abdullah Resul Demir, Yunanistanın bu tutumlarına devam etmesi sebebiyle uluslararası mahkemelerde dava açarak, Yunanistan’ın mahkum edilmesi için gerekli hukuki süreci başlattığımızı ve takipçisi olmaya devam edeceğimizi ifade etti.


STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Derneği başkanımız Abdullah Resul Demir, "Günlerdir Edirne'nin İpsala ilçesinden dehşet verici görüntüler yansıyor medyaya. Yerde, çamurlar içinde uzanmış cesetler, donarak hayatlarını kaybetmiş insanlar vicdanı olan herkesin kanını donduracak cinsten. Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan çeşitli milliyetlerden mülteciler Yunanistan sınır birlikleri tarafından durduruluyor, üç gün aç-susuz bir şekilde alıkonulduk tan sonra dış giysilerine, kendilerini soğuktan koruyacak aksesuarlara ve ayakkabılarına el konularak geri itiliyorlar. Bu, gerçekten yaşanıyor. Kışın dondurucu soğuğunda üzerlerindeki iç ya da incecik kıyafetleriyle kırsal bölgeye salınan mülteciler Avrupa Birliği'nin, göçmenlerin geçişini engellemek için jandarma görevi biçtiği Yunanistan sinir birliklerinin insanlığı utandıran tavrı sonucunda donarak hayatlarını kaybettiler. 19 kişinin cesedine ulaşıldığını ifade eden Türkiye makamları ölü sayısının artmasından endişe ediyor." dedi.


"Görülen o ki Avrupa 'üçüncü dünya' dediği ülkelerin halklarını sömürerek insan hakları konusunda elde ettiği birikimi, şimdi de sınırlarını yine o halkların insanlarına kapatarak korumaya çalışıyor. Bu birikimi sadece kendisine hasrediyor, öteki insanları ise hayvanlara dahi reva görmediği muameleye tabi tutuyor. Sözde insanın ve insan haklarının yüceltildiği 21'inci yüzyılda ırkçılığı yeniden tesis ediyor, kendi topraklarında doğan faşizmi bir kez daha hortlatıyor. İzlediği siyaset ile dünyada meydana gelmesinde bizzat katkıda bulunduğu göçmen sorununu sınırlarına kanlı tel örgüler çekerek çözmeye çalışıyor. Avrupa Birliği'nin jandarmalığına soyunan Yunanistan, bu açık cinayetlerinin hesabını kime verecek peki? Kimseye! Zira uluslararası hukuk kurumlanın Avrupalının refahının riske girmeye başladığı yerden sonrası için çalışmıyor. Göçmen hukuku batılı sınırların çizilmeye başladığı yerde biter. Yunanistan'ın denizde boğulmaları için çocukların, kadınların bulunduğu botları tüm dünyanın gözleri önünde mızraklarla batırmaya çalışmasındaki sınırları kapatıp insanları aç ve çıplak bir şekilde soğuktan donarak ölmeye mahkûm etmesindeki cesareti ve özgüveni buradan geliyor. Biz susmayacağız! Vicdanını körelten, merhametini yitirmiş kimseler gibi gözlerimizi çe vermeyeceğiz. Avrupa'nın süslü insan hakları, hukuk yalanlarını yüzlerine çarpacağız. Sizler katilsiniz bayım! Sizler bu dünyadan merhameti silmeye çalışan bencillersiniz. Şehirlerimizin yaşanmaz hale gelmesinde bizzat katkıda bulunan sizsiniz; Göçmen sorununu büyüten sizin politikalarınız. İnsanlığın utanç duyduğu sayfalarla dolu tarihinize yeni bir utanç eklediniz. Şimdi utanın, utanın, utanın!" diye konuştu.


Yapılan basın açıklamasının ardından STK temsilcileri ve aktivistler, Yunanistan zulmünü telin etmek amacıyla çeşitli sloganların yazılı olduğu dövizleri Yunanistan Konsolosluğu'nun kapısına bıraktı.