İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Bombalardan kaçtı, iş kazası yaşadı

Anasayfa

Haberler

Bombalardan kaçtı, iş kazası yaşadı

Bombalardan kaçtı, iş kazası yaşadı

Hukuki danışmanlık almak üzere derneğimize başvuran Doğu Gutalı Alhalak ailesinin hikayesi bugün Milat Gazetesi’nde yayınlandı. Evlerine düşen bombalardan sağ kurtularak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailenin hayatı baba Ala Abbas’ın geçirdiği iş kazası ile yıkıldı.

Sağ kolu ve bacağını elektrik akımına kaptırarak kaybeden baba Ala Abbas çalışamaz duruma gelince, 4 çocuklu aile ortada kaldı. Burdur’da geçirdiği iş kazası sonucu tedavi için İstanbul’a gelen aile burada da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ikamet vermemesi nedeniyle mağdur oldu.

Suriyeli mültecilerin İstanbul’a artık kayıt olamaması yönündeki karardan dolayı ciddi sıkıntı yaşayan aile için UMHD avukatları, Alhalak ailesinin özel durumuyla ilgili gerekli yerleri bilgilendirmek için irtibata geçti. Aile bu süreç içerisinde İstanbul’a geldi.

Protez kol ve bacağını devlet hastanesinde yaptıramayan baba Ala Abbas’a AİD Uluslararası Doktorlar Derneği, İHH ve Kuveyt Zekat House kurumunun ortaklaşa kurduğu tedavi merkezinde protez takıldı.

Anne Semah Alhalak, “Burdur’da sağlık imkânları sınırlı. Bizim İstanbul’a gelip tedavi olmamız gerekiyor. Ama geçici oturma belgemizin Burdur’da olduğu için sağlıktan yararlanamıyoruz. Eşimin engelli raporu alması lazım. O belgeyi dahi alamıyoruz. İstanbul’daki devlet hastaneleri raporu vermiyor. Gerekçeleri ise ikametimizin burada olmaması. Tüm devlet büyüklerinden bu konuda yardım istiyorum” diye konuştu.

Esed rejimi tarafından evleri yıkıldıktan sonra Türkiye’ye yeni bir hayat kurmak için geldiklerini belirten baba Ala Abbas ise “Türkiye’ye gelirken bize böyle güzel imkânlar tanıyacaklarını Esed yüzünden cehenneme dönen hayatımızın aydınlanacağını bilmiyordum. Her şey çok güzel giderken çalışırken bir anda elektrik akımına kapılmamla tepetakla olduk. Bir kolumu ve bacağımı kaybettim. Çalışamıyorum 4 çocuğuma bakmak zorundayım. Burdur’da engelli raporu alamıyorum İstanbul’a gelmem gerekiyor. İstanbul’da da yaşamadığım için belgeyi vermiyorlar. Yetkililere sesleniyorum. Çok çaresiz kaldık.”