İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Birlikte isek Güçlüyüz!

Anasayfa

Haberler

Birlikte isek Güçlüyüz!

Birlikte isek Güçlüyüz!

Bugün, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin yıldönümü. Bir yıl önce, asrın felaketine tanıklık ettik.

Deprem felaketiyle kaybettiğimiz sevdiklerimizi bir yıl sonra da özlem ve saygıyla anıyoruz. Toplum olarak birlik ve beraberlik içinde yaşanılan zorlu günleri aşma gücümüze inanıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz

……..

Anadolu toprakları bu zor zamanlarda da destansı bir dayanışma ve yardımlaşmaya tanık oldu. Türkiye, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik ruhuyla depremzedeler için seferber oldu.

……….

Asrın felaketinde, zulme uğramış coğrafyalardan Türkiye'ye göç eden mülteciler de tüm imkanlarını depremzedeler için seferber etti. Mülteciler, depremin ilk anından itibaren arama kurtarma çalışması için hızlı bir şekilde sahaya ulaştılar.  Dayanışma ve yardım ağı oluşturup, dünyanın her köşesinden gelen yardımları koordine ederek bölgeye ulaşmasını sağladılar.

………

Birlikte isek Güçlüyüz!

Asrın felaketinde, mülteci derneklerinin gösterdiği dayanışma ile birbirimize destek olmanın, sınırları ve kimlikleri aşmanın gücünü bir kez daha hissettik.

……..

Acılarla dolu anılarımızı, birbirimize destek olarak iyilikle doldurduk:

Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği ve Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği

Depremin İlk gününden itibaren 200’e yakın Doğu Türkistanlı gönüllüden oluşan acil yardım ekibi ile sahada arama kurtarma, beslenme ve barınma ihtiyacı için çalışmalar yürüttü. Hatay'da kurulan çadır kentte 1500 kişiye günlük 3 öğün sıcak yemek dağıtımı yaptı. Hatay'a da 2 bin Uygur ekmeği, battaniye, kışlık elbise ve jeneratörlerle 7 milyon lira değerindeki ayni ve 1 milyon lira nakdi yardımı Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği aracılığıyla depremzedelere ulaştırdı.

Özbekistan Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği (ÖZKAD)

ÖZKAD depremin ikinci günü başlayan yardım çalışmalarında 100 gönüllüsü ile aktif rol aldı.

Deprem bölgesine 10 tır insani yardım malzemesi gönderen dernek, arama kurtarma çalışmalarına da destek oldu. Deprem bölgesinde kurmuş olduğu aşevlerinde günlük 15 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı yapıldı. Dernek ayrıca MÜSİAD'ın konteyner ev kampanyasına 60 konteyner bağışladı.

Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER)

FİDDER “Filistin Sizinle” kampanyasını başlatmış ve 4 milyon TL’ye yakın fon toplamıştır. Derneğe göre yardım malzemeleri yüklü 10 tır afet bölgesine gönderilmiştir. Kampanyaya çok sayıda Filistinli dernek ve kuruluş katılmıştır.

Uluslararası STK Federasyonu (ULFED)

ULFED, deprem sonrası başlattığı acil yardım çalışmalarında Hatay'da depremzedelere gıda paketi, hijyen paketi ve battaniye dağıtımında bulundu.

Seyhun Eğitim ve Kültür Derneği

Özbek asıllı vatandaşlar tarafından kurulan dernek, 6 Şubat'taki depremlerden sonra bölgedeki depremzedelerin yardımına koştu. Depremin ikinci gününden itibaren günlük 1000 kişilik yemek dağıttı. Özbekistan'daki bağışçıların desteğiyle hazırlanan 57 konteyner, Seyhun Eğitim ve Kültür Derneği aracılığıyla kente getirildi.

Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma Dayanışma ve Destekleme Derneği (MSYD)

Depremin ardından acil müdahale ekiplerini ve sağlık birimleri ile arama kurtarma çalışmalarına destek verdi. Dernek gönüllüleri, uluslararası profesyonel arama kurtarma ekiplerine ve sahra hastanelerine tercümanlık desteği sağladı. Depremin ilk gününden itibaren 16 tır battaniye, 102 tır gıda kolisi ve çocuk maması, 10 tır hijyen kolisi, 15 tır çocuk ve yetişkin iç çamaşırı ve kıyafet, 2 tır soba, 1250 çadırı bölgeye gönderen dernek, Hatay Antakya'da kurulan aşeviyle günde 3 bin kişiye sıcak yemek de dağıttı.