İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Avrupa Birliği, “Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı

Anasayfa

Haberler

Avrupa Birliği, “Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı

Avrupa Birliği, “Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, düzensiz göçün önlenmesi amacıyla daha sıkı önlemler içeren yeni Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı. Sekiz yıllık tartışmanın sonucunda kabul edilen düzenlemeye göre, AB üyesi bütün ülkeler belirlenen asgari oranda sığınmacı kabul etmek zorunda olacak.
Kotanın üzerinde göçmen kabul eden ülkelere belirli bir tazminat ödenecek, sığınmacı almayı reddeden AB üyesi ülkeler ise, reddettiği kişi başına 20 bin euro ödemek zorunda kalacak. Ayrıca anlaşma ile sığınma talebinin 12 hafta içinde karara bağlanması, olası ret durumunda yine bu süreçte sığınmacının ülkesine dönüşünün sağlanması amaçlanıyor. Anlaşma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu AB üyesi olmayan geçiş ülkeleri ile ortaklıkların güçlendirilerek yasa dışı göçün önlenmesini de içeriyor.

Anlaşmanın 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde yapılmasıyla aşırı sağın en önemli propaganda malzemesi olan sığınma ve göç sorununun ortadan kaldırılması bekleniyor. Diğer taraftan anlaşma bazı sol örgütler tarafından daha fazla insanın aralarında Türkiye ve Tunus’un da olduğu geçiş ülkelerine geri gönderilmesine yol açacağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Kaynak: BB