İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Anayasa Mahkemesi’nden sınır dışı freni!

Anasayfa

Haberler

Anayasa Mahkemesi’nden sınır dışı freni!

Anayasa Mahkemesi’nden sınır dışı freni!

Anayasa Mahkemesi, geri gönderildiği takdirde ölüm tehlikesi bulunmasına rağmen, hakkında sınır dışı kararı alınan başvurucumuz Mısır vatandaşı Yusuf Elsayad’ın bu karara karşı yetkili makama itiraz hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) sınır dışı edilmesine karar verilen Mısır vatandaşı Yusuf Ahmed Abdelazım Elsayad’ın bu karara karşı yetkili makama başvurma imkanının kısıtlanması nedeniyle etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Resmi Gazete’de dün yayınlanan karara göre Elsayad, 2015’te yasal yollardan İstanbul’a geldi ve Mısırlı arkadaşını ziyaret için Adana’ya gitti. Aynı gün Adana Emniyeti’ne yapılan yabancı bir grubun yasadışı yollardan Suriye’ye geçeceği ihbarı yapıldı. Elsayad Suriyeli grupla birlikte gözaltına alındı. Adana Göç İdaresi, Elsayad’ın ‘terör veya çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi, üyesi ya da destekleyicisi olduğu ve kamu güvenliği bakımından tehlike oluşturduğu’ gerekçesiyle idari gözetim altına alınmasına karar verdi. Elsayad, sınır dışı edilmek üzere İstanbul’a sevk edildi.

YAŞAMI TEHDİT ALTINDA

Elsayad’ın başvurusunu alan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği avukatlarınca sınır dışı kararının iptali istemiyle dava açıldı. Dilekçede, “Bilgisayar mühendisi ve aydın bir politikacı olan Elsayad’ın Mısır’da gerçekleşen askeri darbe sonrasında idam cezasına çarptırılmasına karar verilen Mısır Arap Cumhuriyeti’nin 5.Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarı Özgürlük ve Kalkınma Partisi’ne üye olması nedeniyle ülkesinde yaşamı ve özgürlüğünün tehlike altında olduğu” belirtildi. Dava reddedilince Elsayad, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM de oybirliğiyle başvurucunun sınır dışı edilme kararına karşı yetkili makma başvurma imkanının kısıtlanması nedeniyle etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine hükmetti. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması kararlaştırıldı.