İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Alman Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye Hibe

Anasayfa

Alman Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye Hibe

Alman Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye Hibe

Alman Yatırım Bankası, KOSGEB kanalıyla Türk ve mülteci  istihdamı için Türkiye'ye 71 milyon 350 bin euro hibe vermeye hazırlanıyor.

Dünyada mülteci sorunu giderek artarken Avrupa Birliği (AB), sorunun çözümü noktasında hibe destek programları yürütüyor.

Alman Yatırım Bankası'nın (KfW) Türkiye'ye vereceği hibe desteği de AB katkı sözleşmeleri kapsamında gerçekleşecek.

KFW MÜLTECİLER İÇİN TÜRKİYE'YE HİBE DESTEĞİ VERİYOR

KfW, katkı sözleşmesi kapsamında KOSGEB kanalıyla Türk vatandaşları ve mülteciler  için istihdam yaratılmasını desteklemek amacıyla Türkiye'ye 71 milyon 350 bin euro hibe verecek.

HİBE 15 İLDE KULLANILACAK

Resmi Gazete'nin 17 Ekim tarihli sayısında yayınlanan milletlerarası sözleşmeye göre, hibe, mülteci krizinden en çok etkilenen 15 ilde uygun bulunan Türk vatandaşları ve mülteciler için istihdam yaratılmasını desteklemek için kullanılacak.

HİBE TÜRKLERE AİT İŞLETMELERİ DE KAPSIYOR

Hibe, yatırımları etkinleştirmek ve kayıtlı istihdamı tetikleyerek Türklere ait Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) ve mülteci yatırımcılara destek sağlamak amaçlı iki bileşenden oluşuyor.

Hibe destekle, işsiz ya da kayıt dışı çalışan işçilerin kayıt altına alınması ve istihdam edilmesi amaçlanıyor.

KFW, TÜRKİYE’YLE MALİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE FİNANSMAN UYGULANMASINDAN SORUMLU

Alman Kalkınma Bankası Federal Hükümet’in talimatıyla Türkiye’yle mali işbirliği çerçevesinde kullanıma sunulan kredi ve finansmanların uygulanmasından sorumlu birim olarak da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Ajanslar