İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Akdeniz Umutlara Mezar Oluyor

Anasayfa

Haberler

Akdeniz Umutlara Mezar Oluyor

Akdeniz Umutlara Mezar Oluyor

Akdeniz son yıllarda Dünya’nın en tehlikeli deniz yolu olarak anılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Libya’dan açılan bir teknede yeni bir hayat kurma düşüncesiyle zorlu bir yolculuğa atılan 53 kişiden 43’ü teknenin devrilmesi sonucu can verdi.

Hayata veda eden kişilerden biri de 18 yaşındaki Süleyman idi.  Süleyman, Gine’den ailesini geride bırakarak daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya gitmeye karar verir. Bunun için ilk durağı Libya’dır. Libya’ya geldiğinde yaşı 15 olan Süleyman bu ülkede 3 yıl kalır ve bu sürede dört kez Avrupa’ya ulaşmak için girişimde bulunur. İlk üç girişimi başarısız olan Süleyman, Libya sahil güvenlik ekiplerince yakalanır ve hapse atılır. Hapis yattığı süre içerisinde defalarca kötü muameleye maruz kalır.  Hapishanedeyken annesinin hayata veda ettiğini öğrenir ama demir parmaklıklar annesine son defa veda etmesine engel olur. Hapisten çıkan Süleyman yakın arkadaşlarıyla birlikte bir kez daha Avrupa hayalini gerçekleştirmek ister. Bu son denemesinde güvenlik güçlerinden kaçmayı başarır ancak Akdeniz’in büyük dalgalarına yakalanır ve o dalgalar onu hayattan koparır.

Hayalleriyle Akdeniz’de hayata veda eden Süleyman gibi binlerce insan var. Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı İOM son 6 yıl içinde Akdeniz’de boğularak hayatını kaybeden 20 binden fazla insan olduğunu kayda geçiyor.