İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

ABD'nin Göçmenlerle İlgili Büyük Sınavı

Anasayfa

Haberler

ABD'nin Göçmenlerle İlgili Büyük Sınavı

ABD'nin Göçmenlerle İlgili Büyük Sınavı

ABD Başkanı Joe Biden'ın görevindeki ilk 100 günü henüz dolmamışken, ülkenin güney sınırına yığılan göçmenler ve refakatsiz göçmen çocukların sayısındaki sert artış, yeni yönetimin iç politikadaki en önemli sınavlarından birine dönüştü.

Donald Trump yönetiminin en sık eleştirildiği konulardan olan göçmenlik meselesi, Biden yönetiminin de verdiği ilk çetin sınavlardan biri olarak öne çıkmıştı.

Meksika-ABD sınırına gelen birçok göçmen geri çevrilirken geri çevrilmeyen binlerce çocuk önce gözaltına alınmış, ardından da ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi ya da Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığına bağlı tesislere gönderilmişti. Binlerce göçmen çocuğun olumsuz şartlarda tutulması ise hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kesimden tepki çekmişti.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ülkenin güney sınırındaki göçmen yoğunluğunun son 20 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu açıkladı.

Meksika'nın kabul merkezlerindeki tesislerin yaptığı açıklamada göçmen çocukların sayısının 380'den yaklaşık 3.500'e yükselişini söyledi.

Çocuklar çoğunlukla Honduras, Guatemala, El Salvador ve Meksika'dan. Yarısı ebeveynsiz geldi.

Her gün ABD'ye geçmek için beklerken veya geri gönderilirken sayılarına yaklaşık 300 çocuk ekleniyor.

Reynosa gibi sınır kasabalarında göçmen aileler derme çatma kamplar kurarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Unicef'in Latin Amerika ve Karayipler Bölge Direktörü Jean Gough, "Meksika'daki göçmen çocukların ve annelerin yaşam koşullarının yakında daha da kötüleşeceğinden derin endişe duyuyoruz" dedi.

Kaynak: MilliGazete