İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

ABD mahkemesinde göçmenlere skandal muamele!

Anasayfa

Haberler

ABD mahkemesinde göçmenlere skandal muamele!

ABD mahkemesinde göçmenlere skandal muamele!

ABD Teksas’da 40 göçmenin mahkemede çekilen fotoğrafı büyük bir skandalı gözler önüne serdi. Elleri, ayakları zincirlenmiş ve tek tip turuncu kıyafet giydirilerek hakim karşısına çıkarılan göçmenlerin tek suçu yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmak.

FOTOĞRAF KARESİ MUAMELEYİ ORTAYA ÇIKARDI

Ülkelerindeki çeşitli sıkıntılardan dolayı Amerika’ya gelen göçmenlerin gördükleri muamele bu kadarına da pes dedirtti. Göçmen karşıtı tutumuyla bilinen Trump yönetimindeki ABD Teksas’ta bir mahkeme salonunda çekilen fotoğraf yaşanan skandal uygulamayı gözler önüne serdi. Fotoğrafta elleri ve ayakları zincirlenmiş 40 kadar kadın ve erkek göçmen tek tip turuncu kıyafetle mahkeme salonunda yargılanıyordu. Debbie Nathan isimli gazeteci olayın perde arkasını araştırmaları sonucu sosyal medya hesabında paylaştı.

GÖÇMEN ÇOCUKLAR AİLELERİNDEN KOPARILIYOR

Nathan, ‘sıfır tolerans’ politikası izleyen ABD’nin yasadışı yollardan ülkeye giriş yapan göçmenlerin sınır dışı edilmek üzere yargılandığı davayla ilgili fotoğrafın nasıl çekildiğini bilmediğini ve kanuna göre bu durumun yasak olduğunu belirtti. Gazeteci ayrıca göçmenlere yapılan muamelelerden dolayı büyük utanç duyulması gerektiğini söyleyerek ebeveynlerinden koparılan göçmen çocukların varlığını anlattı.

BİN 500 REFAKATSİZ REFAKATSİZ ÇOCUK KAYIP!

Nathan’ın aktardığı bilgilere göre federal mahkemelerde yargılanan göçmenler ‘yasadışı giriş’ suçundan suçlu bulundukları takdirde devlet, çocukları anne babalarından alarak yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan gözaltı merkezlerine ya da koruyucu ailelere teslim ediyor. Göçmen ailelerden alınan çocukların velayetini alan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın bir bölümü olan Mülteci Yeniden Yerleşim Dairesi tarafından hazırlanan verilere göre, Ekim 2017’den Nisan 2018’e kadar 100’ü 4 yaşından küçük 700’den fazla çocuk ebeveynlerinden koparıldı. Öte yandan bin 475 refakatsiz çocuktan ise haber alınamıyor. Ayrıca Nisan 2018’de 9 bin 647 aile ve 4 bin 314’ü çocuk olmak üzere 50 bin 924 göçmen gözaltına alındı.

MÜLTECİ HUKUKUNUN AÇIK BİR İHLALİ

Uluslararası Af Örgütü’nün Amerika Direktörü Erika Guevara-Rosas ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin sığınma başvurusunda bulunan ebeveynlerden çocuklarını ayırmasının “insan haklarının açık bir ihlali” olduğunu söyleyerek sığınmacıları zulümle karşılaşabilecekleri tehlikeli durumlara geri göndermeye çalışan ABD yetkililerinin mülteci hukuku kapsamındaki ABD yükümlülüklerini ihlal ettiğini anlattı.