İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

ABD’deki göçmen krizi dram ve istifa getirdi

Anasayfa

Haberler

ABD’deki göçmen krizi dram ve istifa getirdi

ABD’deki göçmen krizi dram ve istifa getirdi

ABD'nin Texas eyaletindeki Del Rio köprüsünün altındaki bir kampta binlerce kişinin kaçak bir şekilde yaşadığının ortaya çıkmasının ardından Joe Biden yönetimi, Haitilileri sınır dışı etme kararı aldı.

Yüzlerce Haitili zorla uçaklara bindirilerek, ülkelerine gönderildi.

Haitilileri, Texas'tan tahliye eden uçağın Salı günü sabah saatlerinde Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'da bulunan havalimanına inmesiyle havalimanında kaos hakim oldu. Uçağın inmesinin ardından çekilen görüntüler, yaşanan kaos ve insanlık dramını bir kez daha gözler önüne serdi.

Sınır dışı edilen Haitililer, Texas'a geri dönebilmek adına getirildikleri uçağa yeniden binmeye çalıştı. O anlar ise saniye saniye kaydedildi. Havalimanı polisinin müdahale etmediği ifade edilen anlarda mürettebat ise çareyi kapıları kapatmakta buldu.

Uçağının kapısının önüne yerleştirilen merdivene yaklaşan Haitilileri engelleyen görevliler, zor anlar yaşadı.

ABD’nin Haiti Özel Temsilcisi göçmen krizi nedeniyle istifa getirdi

ABD’nin Haiti Özel Temsilcisi Daniel Foote, ülkelerindeki iç karışıklık ve doğal afetler nedeniyle ABD’ye kaçmak isteyen Haitili göçmenlerin ABD-Meksika sınırında sert müdahale ile karşılaşmasının ardından dün görevinden istifa etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a sunduğu istifa dilekçesinde “ABD’nin Haiti politikasının “derinden kusurlu” olduğunu belirten Foote, “Ben ABD’nin binlerce Haitili mülteci ve yasa dışı göçmeni, Haiti’ye sınır dışı etmekteki insanlık dışı kararına ortak olmak istemiyorum” ifadesini kullandı. ABD’nin Meksika sınırında ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza ekiplerinin Haitili göçmenlere atların üzerinde müdahale ettiği anlara ait görüntülerin yayılmasının ardından tepkiler gündeme yansımıştı.

Kaynak: Sabah Gazetesi / Ajanslar