Fatih / İstanbul
444 2 157
Türkçe TÜRKÇE

SURİYELİ SIĞINMACILARA KATLİAM ÇAĞRILARI HAKKINDA

Anasayfa

Basın Bildirileri

SURİYELİ SIĞINMACILARA KATLİAM ÇAĞRILARI HAKKINDA

SURİYELİ SIĞINMACILARA KATLİAM ÇAĞRILARI HAKKINDA

20 Ağustos 2023 tarihinde sosyal medya ve kamuoyunun gündemine düşen “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların katledilmesi, ellerinin, kollarının ve kafalarının kesilmesi çağrısı yapan, bu katliam ve işkencelere para ödülü” ilan edilen bir görsel dolaşıma sokulmuştur.


Afişte kadınlar, erkekler ve çocuklar için ayrı ayrı ödüller (!) ilan edilmiş, sadece katledilmeleri değil, ayrıca elleri, kolları ve hatta kafaları kesilerek öldürülmelerine ayrıca ödüller(!) ilan edildiği görülmektedir.


Suriye’de ortaya çıkan insanlık dramıyla birlikte, uluslararası güçlerin egemenlik mücadelesi sahasına dönüşen, kimyasal bombalar ile siviller çocuklar kadınlar acımasızca katledilmektedir. Suriye’de tamamen siviller üzerinde denenen misket bombaları ve defalarca tespit edilen kimyasal saldırılarda insanlar boğularak can vermekte, başta Beşşar Esed diktatörlüğü olmak üzere, Rusya, İran ve Suriye/Baas rejimi en acımazsız katliamlara imza atmaktadır. (1)


Bütün bu savaş suçlarından ve katliamlardan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli sığınmacılar, bir de ırkçı ve ölümcül nefret kampanyalarının kurbanı olmaktadırlar. (2)


Bir takım ırkçı ve nefret yüklü kaynaklar tarafından sistemli ve bilinci olarak yabancı düşmanlığı körüklenmekte, kasıtlı olarak yalan ve yanlış haberler ısrarla dolaşıma sokulmaktadır. Birçok STK ve Kamu kurumu gibi Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak tüm bu yalan bilgilerin doğrularını kamuoyu ile paylaşmaya gayret ettik, etmeye de devam ediyoruz. (3)


Söz konusu afişi hazırlayan, ilgili web sitesini hazırlayan ve sosyal medyada dolaşıma soktuğu iddia edilen şüphelilere ilişkin yurtdışı kaynaklı bir araştırma ofisi olan EEKAD FACTS tarafından paylaşılan bilgi ve belgelere göre şahsın Türkiye’de ve İstanbul’da yaşadığı, ülkemizin önemli özel bankalarından birinde çalıştığı ve adının da Y.T.Y olduğu iddia edilmektedir. (4)


TÜM PAYLAŞIMLARI TESPİT EDEREK AYRI AYRI ŞİKAYETÇİ OLUYORUZ

Öncelikle söz konusu katliam çağrısı afişini hazırlayan, dolaşıma sokan ve yayılmasına aracılık eden, ilgili paylaşımları yeniden paylaşan, suçu ve suçluyu öven, suç işlemeyi teşvik eden (TCK m.215) halkı kin ve düşmanlığa alenen teşvik eden (TCK m.216) adam öldürmeye teşvik ve suça teşvik (TCK m.38) suç fiilleri kapsamında ayrı ayrı suç duyurularında ve şikayetlerde bulunuyoruz.


Derneğimiz hukuk kurulları tarafından sosyal medya ve basın yoluyla paylaşılan ilgili afişi paylaşan, paylaşılması ve yayılması amacıyla yeniden paylaşan, suçun işlenmesini teşvik eden ve suça ortak olunmasını teşvik eden her bir paylaşım için tek tek şikâyet dosyaları oluşturarak cezalandırılmaları için savcılık makamlarına suç duyurularında bulunuyoruz.


Ayrıca ilgili şikayetlerimizin şüphelilerinin kanunda yer alan maddelerde ve kanunun gerektirdiği cezai müeyyidelerle cezalandırılmaları için tüm dava süreçlerini bizzat takip edeceğiz.


TÜRKİYE – SURİYE HALKLARININ KARDEŞLİĞİ ADINA

Türkiye, on yıllardır dünya mazlum halkları için güvenli bir liman, emperyalist güçlerin zulmünden kaçan mazlumlar için bir yuva olmuştur. Tüm dünyanın duasına ve taktirine mazhar olan Türkiye’miz, azgın ırkçı bir azınlık tarafından ortaya koyulan sistemli nefret politikalarına, vahşi katliam çağrılarına alet olmayacak, mazlumlardan nefret etmeyecek kadar adil bir ülkedir.


Yüzlerce yıldır, Kürdü, Türkü, Arabı, Acemi, Boşnağı ve onlarca milleti ile tek yürek yaşama iradesi gösteren Türk milleti bu azgın azınlığa fırsat vermeyecektir.


Kamuoyuna ve halkımıza saygılarımızla.

ULUSLARARASI MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİDetaylı Bilgi / Kaynak:

1. https://www.trthaber.com/haber/dunya/esed-rejimi-2018de-serakibde-kimyasal-silah-kullandi-572198.html

2. https://www.evrensel.net/haber/491080/multeci-karsiti-soylem-saldirilari-artiriyor

3. https://twitter.com/multecihakder/status/1428387814052438016?s=20

4. https://twitter.com/EekadFacts/status/1693354292168507633?s=20