İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Suriyeli Kağıt Toplayıcısı H.İ. ile ilgili; Derneğimiz Tarafından Takip Edilen Mahkeme Kararının Açıklanması Hk.

Anasayfa

Basın Bildirileri

Suriyeli Kağıt Toplayıcısı H.İ. ile ilgili; Derneğimiz Tarafından Takip Edilen Mahkeme Kararının Açıklanması Hk.

Suriyeli Kağıt Toplayıcısı H.İ. ile ilgili; Derneğimiz Tarafından Takip Edilen Mahkeme Kararının Açıklanması Hk.

21 Mart 2021 tarihinde 22:30 sıralarında Antalya’nın Muratpaşa ilçesinin Fener Caddesi mevkiinde motosikleti ile kâğıt toplayan Suriye uyruklu H.İ., anlamsız bir şekilde birkaç kişinin saldırısına maruz kalmıştır. H.İ.’yi bayıltana kadar yumruk, taş ve sopa ile darbeden saldırganlar, sonrasında H.İ.’ye ait motosikletin üzerinden araba ile geçmiş ve ardından motosikleti ateşe vermişlerdir. Saldırganlar, çevredekilerin tepkisi ile olay yerinden kaçmış ve ihbar üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edilmiştir. Aldığı darbeler ile ağır yaralanan H.İ., olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılmıştır.

Yaşanan bu olay üzerine H.İ., Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli A.R.’nin silahtan sayılan sopa ile vurmak suretiyle müştekiyi yaraladığı, ayrıca müştekiye ait motosiklet ve ona bağlı olan çekçek arabasını yakarak zarar verdiği, dosyadaki CD inceleme tutanağında da şüpheli A.R.’nin müştekiye ait motosiklete bağlı çekçek arabasını yaktığının ve müştekiyi darp ettiğinin açık şekilde görüldüğü belirtilmiş ve şüphelinin yargılamasının yapılarak silahla basit yaralama ve mala zarar verme suçlarından cezalandırılması talep edilmiştir. Hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi üzerine şüpheli A.R., Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanmıştır.

Edindiği misyon ve vizyon uyarınca hedef kitlesi içinde yer alan kişilere hukuki yardımda bulu- nan ve mağduriyetlerini gidermek adına çalışmalar yapan derneğimizin bu davaya müdahil olma zarureti hasıl olmuştur. Bu doğrultuda 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, AİHM içtihatları ve yerel mahkeme içtihatları uyarınca davaya katılma talebinde bulunan derneğimi- zin bu talebi ilgili mahkeme tarafından kabul edilmiş ve hukuki süreç dernek avukatlarımız tarafından takip edilmeye başlanmıştır.
Dernek avukatlarımız tarafından olay tarihinden bu yana yargılama dosyası titizlikle takip edilmiş ve H.İ.’nin uğradığı maddi zararın sanık tarafından giderilmesi sağlanmıştır. Yapılan yargılama neticesinde mahkeme tarafından, sanık A.R.’nin müşteki H.İ.’yi Türk Ceza Kanu- nu’nun 6 ıncı maddesi kapsamında silahtan sayılan sopa ile yaraladığının, yine mağdurun motosiklet ve ona bağlı olan çekçek arabasına yakararak zarar verdiğinin, sanık ikrarı, mağdur beyanı, tespit tutanağı, olay yeri görüntü CD'si ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığı ifade edilmiştir. Bu doğrultuda kurulan hükümde:

a. Kasten yaralama suçu açısından; sanığın 150 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, sanığa verilen tam gün adli para cezasının takdiren bir günü 20 TL’den paraya çevrilerek sanı- ğın neticeten 3.000 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ve sanık hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231 inci maddesinin hükümlerinin uygulanmasına,
b. Mala zarar verme suçu açısından; sanığın 100 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, sanığa verilen tam gün adli para cezasının takdiren bir günü 20 TL’den paraya çevrilerek sanı- ğın neticeten 2.000 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ve sanık hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231 inci maddesinin hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu hukuki süreci başından beri titizlikle takip eden derneğimiz bu vesile ile, edindiği misyon ve vizyon uyarınca hedef kitlesi içinde yer alan kişilere hukuki yardımda bulunmaya ve mağduriyetlerini gidermeye mütemadiyen devam edeceğini kamuoyuna saygı ile duyurur.