İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Suriyeli çocukların yüzü “Çizmeli Çocuk” ile gülecek

Anasayfa

Haberler

Suriyeli çocukların yüzü “Çizmeli Çocuk” ile gülecek

Suriyeli çocukların yüzü “Çizmeli Çocuk” ile gülecek
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Suriye içerisinde yer alan mülteci çocuklar için Genç İHH, Human Movie Team ve Ehli Fikir ile ortaklaşa bir kampanya başlattı. “Çizmeli Çocuk” isimli kampanya ile yola çıkan STK’lar, bu kapsamda Suriye’nin Halep şehrine bağlı Azez ilçesindeki 36 kampta yer alan 66 bin 113 mülteci çocuk için çizme toplamayı planlıyor.
Kış şartlarının çok çetin geçtiği Suriye’de, kendi ülkelerinde mülteci statüsünde bulunan çocuklar için “Çizmeli Çocuk” kampanyasını düzenleyen Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Genç İHH, Human Movie Team ve Ehli Fikir “Hikayeyi Sen Tamamla” sloganı ile bir video da yayınladı.  Kampanya içeriğinin tanıtıldığı video içeriğinde Suriyeli 9 yaşında Aya isimli bir çocuğun hayatı anlatılıyor.
Ancak hikaye, Aya’nın kış mevsiminin gelmesiyle birlikte okula giderken yaşadığı zorluklarla beraber kesiliyor. Hikayeye göre Aya, ayakkabısı olmadığı için dizlerine kadar çamura batıyor ve hep hasta oluyor. Kış mevsimi onun için çok zor geçiyor.  Videonun sonunda izleyiciye ‘Şimdi sıra sende’ denilerek hikayenin geri kalanını tamamlaması isteniyor.
Zorlu kamp şartları altında kalan 66 binin üzerinde çocuk için bir çizme bedeli 25 TL. Kampanyanın ilk etabında toplanan 5 bin 850 adet çizme 10 Ocak günü Suriye’de dağıtılacak. Kampanyaya destek olmak isteyenler SMS yoluyla “ÇİZME” yazıp 3072’ye göndererek 5 TL, 4072’ye göndererek 16 TL katkı sağlayabilirler. Öte yandan EFT yapmak isteyenler İHH Hesap Numarası’ndan TR66 0001 0004 8802 1249 9450 07 Ziraat Bankası Fatih Şubesi’ne “9032” proje koduyla 25 TL ve katlarını gönderebilirler.