İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

SURİYE’DE SINIRSIZ ŞENLİK 16 EYLÜL’DE BAŞLIYOR!

Anasayfa

Manşet

SURİYE’DE SINIRSIZ ŞENLİK 16 EYLÜL’DE BAŞLIYOR!

SURİYE’DE SINIRSIZ ŞENLİK 16 EYLÜL’DE BAŞLIYOR!

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD)  olarak son yılların en büyük acılarının yaşandığı Suriye’deki çocuklara mutluluk götürmek için Fırat Kalkanı Bölgesi’nde “Sınırsız Şenlik”  düzenliyoruz.

 

Son yılların en büyük acıları yaşayan Suriye’deki çocuklara mutluluk götürmek, onlara bir nebze bile olsa savaşı unutturmak ve çocuk olduklarını hatırlatmak, onlarla çeşitli oyunlar oynamak için bu yıl yeniden üçüncü kez Fırat Kalkanı Bölgesi’nde ‘Sınırsız Şenlik’ düzenliyoruz. 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz şenliğimizin son günü ise  Elibeyli kampında yaşayan çocuklar için olacak.

 

Türkiye’nin operasyonlarıyla  temizlenen Fırat Kalkanı Bölgesi’ne yerleşen yüz binlerce insan, hayatlarını mülteci kamplarında geçiriyor. Bu bölgede okul çağında 350 bini aşkın çocuk bulunuyor.

Türkiye’nin de her alanda destek olduğu Fırat Kalkanı Bölgesi’ndeki savaş mağduru çocuklar için biz Sınırsız Şenlik etkinlikleri kapsamında sokak oyunları, filmler, gösteriler, deney atölyeleri, yarışmalar düzenleyeceğiz. 23 Eylül’e kadar sürecek şenliğin son günü ise Hatay’da son bulacak.

 

Suriyeli masum çocuklara hayatları boyunca unutamayacakları bir gün yaşatmayı amaçlıyor, çocuklar için ayrıca içi kırtasiye malzemeleri dolu  ‘Bi Kutu Gelecek’ isimli kırtasiye malzemeleri de hazırladık. “Bi Kutu Gelecek” başlıklı bu kampanya ile  çocukların 1 yıllık kırtasiye ihtiyacı karşılanmış olacak.

“Unutamayacakları bir gün geçiyor çocuklar”

Savaşın mağduriyetini 7 yıldır yaşayan çocukların yüzlerini güldürmek, onları mutlu etmek ve eğlendirmek amacıyla bu etkinlikleri organize ediyor,   sınırının hemen ötesindeki mülteci kardeşlerimizi unutmuyoruz. Hemen sınırda 7 milyona yakın mülteci bulunmaktadır. Bunların ekserisi kadın ve çocuklardan oluşuyor. Savaşın acılarını bir nebze olsun dindirecek yiyecek, giyecek gibi yardımlar yapılsa da o çocukların gülmeye de eğlenmeye de okumaya da ihtiyaçları var. Geçen yıl 14 günde yaklaşık 20 bin çocuğun tebessümüne ortak olmanın mutlu gururu ile bu yıl yeniden 30 bin çocuğa ulaşmak için kollarımızı sıvadık.

 

Biz onları okul okul ziyaret edeceğiz.

Hem kırtasiye yardımlarımızla hem tertip ettiğimiz tırımızdaki eğlencelerimizle, sahnelerimizle onların hem yüzünü güldüreceğiz hem de yeni eğitim-öğretim yılına en azından kalemleriyle, silgileriyle, defterleriyle beraber girmelerini sağlayacağız. Eğlence tırımızda hokkabazımız, sihirbazımız, değişik oyunlar, beraber söylediğimiz Arapça-Türkçe şarkılarımız var. Onun haricinde deneylerimiz var. Gönüllü öğrencilerimiz orada değişik deneyler yaparak çocuklara farklı bir gün yaşatıyorlar. Tırın dışında ip atlamadan çuval yarışına, yumurta taşımadan ipte elma yemeye kadar eğlencelerle bir günü geçirmeyi hedefliyoruz. Su savaşları yapılıyor günün sonunda ve hediyelerimizi takdim ediyorlar. Unutmayacakları bir panayır havasında bir gün geçiyor çocuklar.”