İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Suriye’de savaşta doğmuş çocuklara “Sınırsız Şenlik”

Anasayfa

Haberler

Suriye’de savaşta doğmuş çocuklara “Sınırsız Şenlik”

Suriye’de savaşta doğmuş çocuklara “Sınırsız Şenlik”

Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesinde savaşta doğan çocuklara yönelik “Azez 2017 Sınırsız Şenlik” programı devam ediyor. İstanbul merkezli Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinin (UMHD) Azez’in İhtimalet beldesinde düzenlediği şenlikte 500’den fazla çocuk yer aldı.

 

ONLARDAN BİZ SORUMLUYUZ

Milli rallici Burcu Çetinkaya Bucak’ın da katıldığı şenlikte palyaçolar, akrobasi hareketleriyle çocukları eğlendirdi. Çetinkaya Bucak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”4 yıl önce Suriye’deki çeşitli kamplara gelmiştim. Anne olduktan sonra buraya gelmek çocuklarla ilgili farklı duygular uyandırdı bende. Çocuklar savaşın en çok sıkıntısını çekenlerdir. Buradaki çocuklardan hepimiz sorumluyuz. Burada yaşadıkları şeyleri belki hiç unutmayacaklar.” dedi.

 

HEDEFİMİZ İLK ETAPTA 4 BİN ÇOCUKTU

UMHD basın sorumlusu Neslihan Önder de ”Biz projeyi hazırlarken 4 bin çocuğu hedef almıştık. Etkinliği kamplarda yaşayan çocuklara yönelik hazırladık ama yoğunluktan dolayı bazen oyun alanlarımıza 400 çocuğu alırken bazen bu rakam 600’e kadar çıkıyor.” diye konuştu. Şimdiye kadar yaklaşık 5 bin çocukla buluştuklarını dile getiren Önder, ”Şenliğe katılan çocuklarla çeşitli oyunlar oynuyoruz. Beraber resim çiziyoruz. Çocuklara ayrıca çeşitli hediyeler dağıtıyoruz. Bizim amacımız savaşın çocuklarına çocukluklarını hatırlatmak.” ifadelerini kullandı.

 

TSK TARAFINDAN KURTARILMIŞTI

Şenliğe katılan 9 yaşındaki Meryem Ahmed de çok eğlendiğini ve dernek yetkililerinin kendisine çeşitli hediyeler verdiğini söyledi. Azez’in İhtimalet beldesi, geçen sene 16 Ekim’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerinin düzenlediği operasyonla terör örgütü DEAŞ’ten kurtarılmıştı.  Bölgede, 18 Eylül’de başlayan ”Azez 2017 Sınırsız Şenlik” programı 27 Eylül’de son bulacak.