Fatih / İstanbul
444 2 157
Türkçe TÜRKÇE

Senegal Uyruklu Göçmen ile İlgili Kamuoyu Açıklaması

Anasayfa

Basın Bildirileri

Senegal Uyruklu Göçmen ile İlgili Kamuoyu Açıklaması

Senegal Uyruklu Göçmen ile İlgili Kamuoyu Açıklaması

Son günlerde, ülkemize sığınan göçmenlere karşı orantısız ve haksız muamelelere bir yenisi daha eklenmiştir. Adeta bir cadı avına dönüştürülen uygulamalar, göçmen ve sığınmacılar için tam bir kâbus olmuştur.


Süreç ve yaşananlar derneğimiz tarafından titizlikle takip edilmekte, ilgili kamu kurumları ile aktif olarak iletişimimiz devam etmektedir.


Son olarak kamuoyunda da geniş yankı bulan Senegalli göçmen M.P ye karşı uygulanan kolluk şiddeti derneğimize ulaşmıştır. 19.07.2023 tarihinde İstanbul İli, Fatih ilçesi Aksaray semtinde kolluk tarafından gerçekleştirilen kimlik kontrolleri esnasında Senegal uyruklu göçmen ve dernek başvurucumuz M.P. in kimlik kontrolü yapılmak istenmiştir. Bunun üzerine mevcut ikamet izni süresinin dolduğunu ancak ikamet izni uzatma işlemi gerçekleştirdiğini ve bu başvurusunun da olumlu sonuçlandığına dair İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden telefonuna gelen onay mesajını göstererek durumunu izah etmek istemiştir. Ancak başvurucunun bu davranışı kolluğa mukavemet olarak değerlendirilmiş, darp ve cebir uygulanmak sureti ile haksız ve orantısız bir biçimde muhafaza altına alınmıştır.


İzah edilen olayın yaşanması sonrasında derneğimize başvuru yapan Senegalli göçmen M. P. nin mağduriyetini giderebilmek amacıyla dernek avukatlarımız tarafından ilgili polis memurlarının “kasten yaralama ve hakaret” eylemlerine ilişkin suç duyurusunda bulunulmuştur.


Derneğimiz kurulduğu günden beri, muhacir ve göçmenlerin, hak ve hukukunu gözetmiş ve bundan sonra da gözetmeye devam edecektir. Dernek olarak temel amacımız, her insana insanca davranış gösterilmesinin sağlanmasıdır.


Saygılarımızla.