İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

KUDÜS’ÜN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜĞÜ İŞGAL ALTINDA!

Anasayfa

Basın Bildirileri

KUDÜS’ÜN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜĞÜ İŞGAL ALTINDA!

KUDÜS’ÜN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜĞÜ İŞGAL ALTINDA!

Türkiye’nin birçok kentinde Cuma namazı sonrasında İsrail’in haksız uygulamalarına karşı çıkıldı. İstanbul’da ise İHH İnsani Yardım Vakfı da Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, MAZLUM-DER ve ÖZGÜR-DER ile ortaklaşa basın toplantısı düzenledi.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıp, her yıl yüzlerce Filistinliyi evsiz bırakmaya devam ediyor. Birçok aile sürekli, zorla yerlerinden edilme tehdidi altında yaşıyor. İsrail’in hukuk ihlalleri, uluslararası yargının ve özellikle Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkisindeki suçlar kapsamına girmekte.

İHH İnsani Yardım Vakfı da İstanbul’da Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD), MAZLUM-DER, ÖZGÜR-DER ile bir araya geldi ve İsrail’in haksız uygulamalarına karşı çıkarak ve herkesi hukuksuz işgal adımlarını durdurmaya çağırdı.

“Hiçbir hukuk uygulanmıyor”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Genel Başkanı Abdullah Resul Demir, tüm dünyadaki mültecilerin haklarını savunmaya kendilerini adadıklarını hatırlatarak, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde mülkiyet hakkının koruma altına alındığı sabittir. Sadece bu bildirgede değil diğer uluslararası anlaşma ve metinlerde de bu haklar teslim edilmiştir. Ama buna rağmen Filistin’de hiçbir hukukun uygulanmadığı görülmektedir. Şunu ayrıca belirtmek istiyorum ki Filistinliler kendi vatanlarında mülteci değillerdir. Bizlerin ‘Suriyeli’ olarak adlandırdığı binlerce Filistinli var Türkiye’de. Yıllar önce Filistin’deki zulümden kaçarak Suriye’ye sığınmışlardı. Şimdi de Suriye’deki zulümden kaçarak Türkiye’ye sığındılar. Onların da haklarının koruma altına alınması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Birçok ilde İsrail’e protesto

Türkiye’nin çeşitli illerinde gençler tarafından yapılan açıklamalarda yine İsrail’in Filistin’deki zulümleri protesto edildi.