İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

İngiltere'de Yüzlerce Sığınmacı Çocuk Kayboldu!

Anasayfa

Haberler

İngiltere'de Yüzlerce Sığınmacı Çocuk Kayboldu!

İngiltere'de Yüzlerce Sığınmacı Çocuk Kayboldu!

İngiltere'de Yüzlerce Sığınmacı Çocuk Kayboldu!

İngiltere’de Göç ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Robert Jenrick, yaklaşık 200 göçmen çocuğun hala kayıp olduğunu açıkladı.Bakan Jenrick, salı günü parlamentoda milletvekillerine konuyla ilgili soruşturma çağrılarına yönelik yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin ülkenin sığınmacı barınma sistemi üzerindeki baskı nedeniyle küçük yaştakileri otellerde barındırmaya başlamasından bu yana yüzlerce çocuk sığınmacının kaybolduğunu söyledi.Temmuz 2021'den bu yana yaklaşık 200 çocuk kayıp


Jenrick, Temmuz 2021'den bu yana yaklaşık 200 çocuğun kaybolduğunu açıkladı. "Temmuz 2021'den bu yana otellerde barındırılan 4.600 refakatsiz çocuktan 440 kayıp göçmen çocuk vakası kayıtlara geçti ve 200 çocuk hala kayıp" dedi.

Kayıp çocukların %88'i Arnavut uyruklu, içlerinde Türkler de var

Hükümet verilerine göre kayıp 200 çocuktan yaklaşık 13'ü 16 yaşın altında ve biri kız çocuğu. Kayıpların %88'i Arnavut uyruklu, geri kalan %12'si ise Afganistan, Mısır, Hindistan, Vietnam, Pakistan ve Türkiye'den.

İngiliz hayır kurumları ve göçmen hakları grupları, uzun süredir ülkenin bunalmış ve yetersiz finanse edilen iltica sistemindeki kötü koşullardan şikayet ediyor.

Birleşik Krallık'ta incelenen sığınma başvurularının sayısı son yıllarda düştü ve insanlar aylarca ve yıllarca belirsizlik içinde bırakıldı- kayıt tesislerinde ve geçici otellerde mahsur kaldı ve çalışamaz hale geldiler – ve bu durum İngiltere'nin sınırları hakkında zorlu bir tartışmayı körükledi

Hükümet başarısız oluyor

İngiliz hükümetinin otellerden ayrılmakta özgür olan refakatsiz çocukları tutuklama yetkisi olmasa da Jenrick, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'nın koruma uygulamalarını savunarak, otellerden ayrılan ve dönen çocukların kayıtlarının tutulduğunu ve izlendiğini ve destek görevlilerinin çocuklara tesis dışında faaliyetlerde ve sosyal gezilerde eşlik etmek için hazır olduğunu söyledi. Jenrick parlamentoya yaptığı açıklamada, "Kaybolanların çoğu daha sonra izleniyor ve yerleri belirleniyor" dedi.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nden Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, parlamentoya verdiği yanıtta insan kaçakçılarını suçlayarak, “Çocuklar kelimenin tam anlamıyla binanın dışından alınıyor, kayboluyor ve bulunamıyor. İnsan tacirleri tarafından sokakta götürülüyorlar.”

Hükümet, çocuk kaçakçılarını durdurmakta tamamen başarısız

Cooper, çocukları ve gençleri güvende tutmak ve çeteleri çökertmek için "acil ve ciddi eylem" gerektiğini söyledi.
"Manchester Polisinin sığınmacı otelleri ve çocuk evlerinin organize suçlular tarafından hedef alındığı konusunda uyardıklarını biliyoruz. Ve bu durumda, çetelerin çocukları nereden alacaklarını bildikleri bir model var, çünkü muhtemelen onları ilk etapta buraya kaçırıyorlar” dedi. “Ortada bir suç şebekesi var. Hükümet onları durdurmakta tamamen başarısız oluyor.”

Sorumluluk düşmanlığa dayalı iltica sistemine ait

İngiltere'deki Refugee Action adlı yardım kuruluşu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bu ülkeye güvenlik için gelen çocukların tehlikeye atılması bir skandaldır. Nihai sorumluluk İçişleri Bakanı'na ve onun merhamete değil düşmanlığa dayalı bir iltica sistemi yürütme kararına aittir."


Kaynak: CNN International