Fatih / İstanbul
444 2 157
Türkçe TÜRKÇE

GÖÇ HUKUKU SEMİNERLERİ - Teoride ve Pratikte Geçici Koruma

Anasayfa

Haberler

GÖÇ HUKUKU SEMİNERLERİ - Teoride ve Pratikte Geçici Koruma

GÖÇ HUKUKU SEMİNERLERİ - Teoride ve Pratikte Geçici Koruma

Derneğimiz Göç Hukuku seminer serisinin üçüncü programını "Teoride  ve Pratikte Geçici Koruma" başlığı ile gerçekleştirecek. 

Mülteci Tv kanalımızdan canlı yayımlanacak online seminerimiz 07 Eylül 2023 Perşembe günü saat 20:30’da  başlayacak. 

Filistinli mülteciler için 1951 Mülteci Sözleşmesi'nin 1D maddesi ile oluşturulan özel uluslararası rejim, Türkiye’de literatürde yeterli ilgiyi görmemiştir. Türk hukuku madde 1D'yi YUKK ile içe aktarmış olsa da ne akademisyenler ne de avukatlar bunun uygulanması bir çaba harcamıştır. BÜLBÜL, bu sunumda Filistinlilerin Türkiye'de mülteci olarak tanınması gerektiğini savunacaktır. Her ne kadar Türkiye coğrafi sınırlamayı uygulayarak sadece Avrupa'da meydana gelen olaylar sebebiyle Türkiye’ye sığınan kişilere mülteci statüsü veriyor olsa da, BÜLBÜL Filistinli mültecilerin bunun bir istisnası olması gerektiği iddia etmektedir. 

Bu amaçla UMHD Göç Hukuku Seminerleri’nin bu toplantısında 1951 Mülteci Sözleşmesi madde 1D’nin Türkiye'de nasıl uygulanacağı, Sözleşme ile Türk hukuku arasındaki etkileşimin nasıl olacağı, ve madde 1D’nin başka ülkelerde nasıl uygulandığı mukayeseli olarak ele alınacak ve özellikle Avrupa Birliği mahkemelerinin kararları ışığında bir inceleme yapılacaktır. Nihayet, Türkiye'deki Filistinlilerin hukuki statülerinin çeşitli zorluklara rağmen özellikle stratejik davalar yoluyla nasıl daha iyi bir hale getirilebileceği üzerinde durulacaktır.