İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Girişimlerimiz ve Kamuoyu Baskıları Sonrasında Yunanistan, 39 Mülteciyi Topraklarına Kabul Etmek Zorunda Kaldı!

Anasayfa

Manşet

Girişimlerimiz ve Kamuoyu Baskıları Sonrasında Yunanistan, 39 Mülteciyi Topraklarına Kabul Etmek Zorunda Kaldı!

Girişimlerimiz ve Kamuoyu Baskıları Sonrasında Yunanistan, 39 Mülteciyi Topraklarına Kabul Etmek Zorunda Kaldı!

9 Ağustos 2022 tarihinde gelen ihbarlar sonucunda, gerçekleştirdiğimiz temaslar ve girişimler sonrasında Meriç nehri üzerinde yer alan bir adacıkta 39 sığınmacının mahsur kaldığını tespit ettik. Tespitimizin ardından yaşanan gelişmeler ve derneğimizin gerçekleştirdiği girişimlere ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir.


 1. 1. Gerçekleştirdiğimiz çok taraflı görüşmeler sonucunda 39 mültecinin 15 Ağustos 2022 tarihinde Yunanistan topraklarına ulaştığı bilgisini edindik. Ardından süreci takip etmeye başladık.

  2. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak; T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler (UNHCR) Türkiye, Yunanistan Cumhuriyeti Göç ve Sığınma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Edirne İl Jandarma Komutanlığı, Association for the Social Support of Youth [ARSİS], Home for All ve Greek Council for Refugees kurumları ile görüşerek adada bulunan mülteciler hakkında detaylı bilgileri yetkililere ilettik.

  3. Yönetim kurulumuzun görevlendirmesi ile, Genel sekreterimiz, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve komisyon üyelerimizden oluşan Edirne’ye giderek süreci yerinde inceledi.

  4. Türkiye-Yunanistan arasındaki statüsü belirsiz adacıkta 5 yaşında bir kız çocuğu olan Meryem’in akrep sokması sonucu hayatını kaybettiği ve adadaki mülteciler tarafından statüsü belirsiz adacığa defnedilmek zorunda kalındığını belirledik. Sonrasında ise Yunanistan topraklarına göç etmek zorunda kalan anne ile babanın kızlarının mezarının Meriç Nehri üzerindeki adacıkta kalmamasını ve Adana’ya nakledilmesini istedikleri tarafımıza iletildi.

  5. Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi tarafından 16 Ağustos 2022 tarihinde yapılan açıklamada Yunan güvenlik güçleri tarafından sığınmacıların yakındaki bir sınır karakoluna transfer edildiği ve adacığa defnedilen 5 yaşındaki Meryem’in mezarının nakledilmesi için Kızılhaç ve Türk Kızılay’ı ile ortak bir çalışma yapılacağı ifade edildi.

  6. Yunanistan tarafından yapılan açıklamaları yetersiz buluyoruz. Yunanistan’ın daha önce uyguladığı sığınmacı politikaları ve bu hususta cezaya çarptırılmış olmaları sebebi ile sığınmacıların can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Mültecilerle iletişim kurulamadığından dolayı Yunan makamlarına bu konuda dünya kamuoyunu aydınlatma sorumluluklarını hatırlatıyoruz.

  7. Yunanistan devletinden, mültecilerin tutuldukları yer ve sağlık durumları ile alakalı tatmin edici bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.

  8. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak adada akrep sokması sonucu hayatını kaybeden 5 yaşındaki küçük Meryem’in mezarının annesi ve babasının talebi vesilesiyle statüsü belirsiz bir adada kalmasından rahatsızlık duymaktayız. Her ebeveynin çocuğunun mezarını ziyaret edebilme hakkı bulunmakta olup, Meryem’in cenazesinin Türkiye’de ailenin de talep ettiği şekilde bir Müslüman mezarlığına defnedilmesi gerekmektedir. Dernek olarak bu nakil sürecinde tüm imkanlarımızla destek olmaya devam edeceğiz.

  9. Cenazenin yerinin tespit edilmesi ve nakil konusunda 16 Temmuz 2022 tarihinde AFAD, Edirne Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ile temasa geçmiş, hukuki süreçle ilgili bilgi alınmıştır.

  10. Meryem’in Adana’daki akrabalarının tarafımıza ulaşarak başvuruda bulunmalarını beklemekteyiz.

  11. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak her zaman olduğu gibi mazlumların ve mültecilerin yanında olmaya devam edeceğimizi, Yunanistan da bulunan 39 mültecinin güncel durumları ile ilgili olarak Yunanistan makamlarından şeffaf ve tatmin edici bir açıklama gelene kadar sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla sunarız.

         

اضطرت اليونان على الموافقة على قبول 39 لاجئاً على أراضيها عقب تدخلاتنا وتصريحاتنا الصحفية!

 

نتيجة البلاغ المقدم في تاريخ 9 آب/ اغسطس 2022 وبعد الاتصالات والمباحثات التي أجريناها، علمنا بوجود 39 لاجئاً عالقين في جزيرة صغيرة في نهر ماريتسا. سنذكر فيما يلي التفاصيل المتعلقة بالتطورات والتدخلات التي أجرتها جمعيتنا.

 

 

1- توصلنا إلى معلومة تفيد بوصول 39 لاجئاً إلى الأراضي اليونانية في تاريخ 9 آب/ اغسطس 2022 نتيجة المباحثات التي أجريناها مع العديد من الأطراف. ثم بدأنا بعدها بمتابعة الموضوع.

2- قمنا في الجمعية الدولية لحقوق اللاجئين بنقل معلومات مفصلة حول اللاجئين المتواجدين على الجزيرة إلى السلطات المعنية من خلال التواصل مع رئاسة إدارة الهجرة التابعة لوزارة الداخلية التركية، والأمم المتحدة (UNHCR) في تركيا، والأمانة العامة لوزارة الهجرة واللجوء اليونانية، وقيادة الشرطة في ولاية إدرنة، ومنظمة Association for the Social Support of Youth [ARSİS]، ومنظمة Home for All، ومنظمة Greek Council for Refugees.

3- قمنا بدراسة الحالة في موقع وقوعها من خلال إرسال الأمين العام وأعضاء مجلس الإدارة وأعضاء اللجنة إلى أدرنة بتفويض من مجلس الإدارة.

4- علمنا بوجود فتاة اسمها مريم تبلغ من العمر خمسة أعواماً فقدت حياتها نتيجة لسعة عقرب في جزيرة متنازع عليها بين تركيا واليونان، وقد اضطر اللاجئون في الجزيرة إلى دفنها في تلك الجزيرة المتنازع عليها بين تركيا واليونان. وقد أخبرنا والداها الذين اضطروا إلى المهاجرة نحو الأراضي اليونانية لاحقاً برغبتهم بنقل جثمان ابنتهما إلى أضنة بدلاً من بقائها في الجزيرة الواقعة على نهر ماريتسا.

5- أفاد وزير الهجرة واللجوء اليوناني نوتيس ميتاراكيس في تصريح له في تاريخ 16 آب/ اغسطس 2022 بأن قوات الأمن اليونانية قد قامت بنقل اللاجئين إلى مركز شرطة قريب على الحدود وأنه سيتم التعاون مع الصليب الأحمر اليوناني والهلال الأحمر التركي من أجل نقل جثمان الفتاة مريم البالغة من العمر 5 سنوات والمدفونة في تلك الجزيرة الصغيرة.

6- نرى أن التصريحات التي أصرتها اليونان ليست كافية. نعبر عن قلقنا بشأن سلامة أرواح اللاجئين بسبب سياسة اللاجئين التي اتبعتها اليونان فيما سبق وقوبلت بعقوبات نتيجة لذلك. ونود تذكير السلطات اليونانية بمسؤولياتها أمام العالم بإطلاع الرأي العام على تطورات هذا الأمر لعدم التمكن من التواصل مباشرة من اللاجئين.

7- نحن بانتظار تصريح مطمئن من الحكومة اليونانية يخص مكان اعتقال اللاجئين وحالتهم الصحية.

8- نستنكر في الجمعية الدولية لحقوق اللاجئين بقاء جثمان الفتاة مريم التي توفيت في عمر الخمس سنوات نتيجة لسعة عقرب في تللك الجزيرة المتنازع عليها خصوصاً بعد طلب والديها بنقلها. يحق لجميع الآباء والأمهات حول العالم زيارة قبور أطفالهم، لذا يجب دفن جثمان الطفلة مريم في مقبرة للمسلمين في تركيا بشكل يحقق رغبات والديها. سنواصل في الجمعية دعم عملية النقل هذه بكافة الإمكانيات المتاحة لدينا.

9- تواصلت إدارة الكوارث والطوارئ التركية (آفاد) في تاريخ 16 آب/ أغسطس 2022 مع ولاية أدرنة وقيادة الشرطة في الولاية من أجل تحديد موقع الجثمان ونقله، وقد تم الحصول على المعلومات اللازمة من الإجراءات القانونية.

10- نحن بانتظار تواصل أقارب مريم في أضنة معنا لتقديم الطلب.

 

11- نود إخبار الرأي العام بأننا سنواصل في الجمعية الدولية لحقوق اللاجئين الوقوف إلى جانب المظلومين واللاجئين في كل وقت، وأننا سنتابع الموضوع عن كثب إلى أن يتم إصدار تصريح مطمئن وشفاف من السلطات اليونانية بشأن اللاجئين البالغ عددهم 39 في اليونان.